Röportajlar

İstanbul Karantinaya Alınmadan Koronavirüs Kontrol Altına Alınamaz

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, İstanbul’da virüsü kontrol altına almadan Türkiye’de kontrol altın almanın mümkün olmayacağını belirterek İstanbul için karantina alınması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de koronavirüsün en çok yaşandığı İstanbul’u ve hükümetin salgın karşısında izlediği politikaları HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ile konuştuk.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da İstanbul’un Türkiye’deki salgının merkezi durumunda olduğunu hatırlattı ve “İstanbul’da virüsü kontrol altına almadan Türkiye’de kontrol altın almak mümkün değildir” dedi.

“HÜKÜMET KRİZİ NASIL FIRSATA ÇEVİREBİLİRİM DERDİNDE”

 

Ali Kenanoğlu, Hükümetin İstanbul’da belediyenin karantina çağrısını dikkate almamasını şu ifadelerle değerlendirdi: “Hükümet her konuda yaptığını, her konuda sergilediği tutumu maalesef ki herkesin yaşamsal tehlike yaşadığı ve tüm dünyayı saran virüs salgını konusunda da sergiliyor. Hükümet her krizde olduğu gibi bu salgın krizini nasıl fırsata çevirebilirim derdinde. İnsanlar can derdindeyken hükümet hâlâ intikam derdinde, rant derdinde, siyasi ikbal derdinde. Bu tür konularda tüm dünyada yerel yönetimlere geniş yetkiler tanınırken, hükümet yerelin inisiyatifini ortadan kaldırma derdinde. Hatta herkes can derdindeyken hükümet hâlâ yerel yönetimleri görevden alıp kayyum atama derdinde.”

“SALGININ KONTROLÜ İÇİN YEREL DİNAMİKLERLE HAREKET EDİLMELİ”

 

İstanbul’un Türkiye’deki salgının merkezi durumunda olduğunu hatırlatan Kenanoğlu “İstanbul’da virüsü kontrol altına almadan Türkiye’de kontrol altın almak mümkün değildir” dedi. İstanbul’da virüsü kontrol altına almanın yönteminin mutlaka yerel dinamiklerle olacağına vurgu yapan Kenanoğlu, başta büyükşehir belediyesi olmak üzere, ilçe belediyeleriyle birlikte çalışmak olduğunu belirterek, “STK’ler kitle örgütleri ve yerel dernekleri ile koordineli çalışmalar yürütülmelidir” dedi.

Hükümetin bu adımları atmak yerine belediyenin topladığı bağışlara el koyup belediyenin yetkilerini kısıtlayıp elini kolunu bağlamaya çalıştığına dikkat çeken Kenanoğlu, “AKP İktidarı, belediyelerin daha doğrusu AKP dışındaki belediyelerin halk tarafından daha güvenilir kurumlar olarak görüldüğünün farkındalar ve bunun için de onların sahada çalışma yapmasını istemiyor. AKP dışındaki belediye ve kurumların kendilerinden daha fazla ilgiye ve güvene sahip olduklarının çok iyi farkındalar ve bunun giderek artmasını sağlayacak adımları engellemeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Kenanoğlu, belediyelerin iktidardan daha fazla ilgi toplamaları ve iktidarı gölgeden bırakan güvene sahip olduklarının görülmemesi için hükümet tarafından engellenmek istediğine dikkat çekti.

AKP iktidarının salgınla ile ilgili uluslararası bilgi ağını ve deneyimini kullanmak yerine bildiklerini okumaya ve kimi ülkelerin ilk defa karşılaştıkları için yaşadıkları kimi olumsuz deneyimleri tekrar etmeye devam ettiklerini belirten Kenanoğlu, “Hükümet ne muhalefeti ne yerel yönetimleri ne de bilim insanlarını dinlemeyip kendi bildiklerini okumaktadır. Hükümeti bu konuda cesaretlendiren ise ellerinin altındaki havuz medyasıdır. Her yaptıklarını ister yanlış ister doğru parlatıp kamuoyuna sunan medya dışında hiçbir güçleri ve bilgileri de yoktur” ifadelerini kullandı.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu