Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

İstanbul’da pandemi şartlarında devam eden eğitimin koşullarıyla ilgili soru önergesi

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, seçim bölgesi olan İstanbul’da pandemi koşullarında sağlıklı bir eğitimin koşulları ile pandemiyle mücadele kapasitesinin değerlendirilebilmesi için ildeki okulların sayısı, fiziki koşulları, öğrenci ve öğretmen sayılarının tespitiyle ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK‘a soru önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

 

Seçim bölgem olan İstanbul’da pandemi koşullarında sağlıklı bir eğitimin koşulları ile pandemiyle mücadele kapasitesinin değerlendirilebilmesi için ildeki okulların sayısı, fiziki koşulları, öğrenci ve öğretmen sayılarının tespiti oldukça önem arz etmektedir.

Bu bağlamda;

  1. İstanbul’da toplam anaokulu ve anasınıfı bulunan okul sayısı kaçtır? Bu okullardaki toplam derslik ve öğrenci sayısı kaçtır? Bu okullarda görev yapan öğretmen sayısı ile norm kadro yönetmeliğine göre ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı kaçtır?
  1. İstanbul’da toplam ilkokul sayısı kaçtır? Bu okullardan kaçında ikili öğretim yapılmaktadır, bunlar hangileridir? Bu okullardaki derslik ve öğrenci sayısı kaçtır? Bu okullarda hâlihazırda görev yapan öğretmen sayısı ile norm kadro yönetmeliğine göre ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı kaçtır? Bu öğretmenlerin kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmen statülerine göre dağılımı nedir?
  1. İstanbul’da toplam ortaokul sayısı kaçtır? Bu okullardan kaçında ikili öğretim yapılmaktadır, bunlar hangileridir? Bu okullardaki derslik ve öğrenci sayısı kaçtır? Bu okullarda hâlihazırda görev yapan öğretmen sayısı ile norm kadro yönetmeliğine göre ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı kaçtır? Bu öğretmenlerin kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmen statülerine göre dağılımı nedir?
  1. İstanbul’da toplam lise sayısı kaçtır? Bu okullardaki derslik ve öğrenci sayısı kaçtır? Bu okullarda hâlihazırda görev yapan öğretmen sayısı kaçtır, bu öğretmenlerin kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmen statülerine göre dağılımı nedir? Ekim 2020 itibarıyla ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı kaçtır, bunların branşlara göre dağılımı nedir?
  1. İstanbul’da toplam özel okul sayısı kaçtır, bu okulların eğitim verdikleri kademelere göre dağılımları nedir? Bu okullardaki derslik ve öğrenci sayısı kaçtır? Bu okullarda istihdam edilen öğretmen sayısı kaçtır?
  1. Engelli öğrencilerin eğitimiyle ilgili olarak; İstanbul genelinde Özel Eğitim Uygulama Okulu sayısı ve bu okullarda eğitim alan toplam öğrenci sayısı kaçtır? Bu okullarda görev yapan öğretmen sayısı kaçtır? Bu öğretmenlerin branşlara ve kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmen statülerine göre dağılımı nedir?
  1. Ülke genelinde internete erişimi olmadığı tespit edilen 3 milyon 17 bin 718 öğrenci ile evinde televizyon olmadığı tespit edilen 57 bin 340 öğrenciden kaçı İstanbul’da yaşamaktadır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu