KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Madımak Katliamı’nı lanetlemek isteyenlere dava, katliamcı zihniyetin bir ürünüdür!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda 2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı anması sebebiyle Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) yöneticilerinin yargılanmasına tepki gösterdi. Sivas Madımak Katliamı insanlık tarihine damga vuran bir vahşet olduğunu ifade eden Kenanoğlu, Katliamı lanetleyerek katledilen Canları andı.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Sayın Başkan,

Bugün Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesinde bir dava görüldü. Bu dava, 2 Temmuz Sivas Madımak katliamının yıl dönümünde, 2 Temmuz 2020’de Ankara’da anma yapmak isteyen Demokratik Alevi Dernekleri yöneticilerinin yargılandığı bir davadır.

Sivas Madımak katliamı, insanlık tarihinin gördüğü, tarihe damgasını vuran bir vahşettir; bu vahşet, binlerce insanın gözleri önünde Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle 33 canın katledildiği bir insanlık ayıbıdır. Bu insanlık ayıbını lanetlemek insanlık görevidir. Sivas Madımak katliamını lanetlemek ve mağdurları anmak isteyenlere dava açmak da aynı katliamcı zihniyetin bir ürünüdür; bu zihniyeti lanetliyoruz.

Madımak katliamını lanetliyor, katledilen canları saygı ve sevgiyle anıyorum.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu