Açıklama

İYİ Parti Vekilinden Alevilere Hakaret

Ali Kenanoğlu: Alevi toplumu gereken tepkiyi göstermeli 

PİRHA – Ali Kenanoğlu, İYİ Parti Ankara Milletvekili Yüksel Arslan’ın İçişleri Bakanlığının bütçe görüşmelerinde HEDEP İstanbul Milletvekili Celal Fırat’a “Cemevini terör örgütüne teslim ettiniz” şeklindeki konuşmasına dair “Ben kendi adıma İYİ Parti milletvekili Yüksel Arslan’ı şiddetle kınadığımı ve bu hadsize Alevi toplumunun gereken tepkiyi göstermesi gerektiğini belirtmek isterim” dedi.

HEDEP İstanbul Milletvekili Celal Fırat, İçişleri Bakanlığının bütçe görüşmelerinde Alevilere yönelik baskı, gözaltı ve ayrımcılık politikalarını dile getirdiği konuşmasında, İYİ Parti Ankara Milletvekili Yüksel Arslan’ın “Cemevini terör örgütüne teslim ettiniz” şeklindeki konuşmasına maruz kalmıştı.

Kenanoğlu, yayınladığı videoda, şunları söyledi:

“Demek ki AKP’li birisi Alevilere hakaret ederse bu hakaret sayılıyor. İYİ Partili biri hakaret ettiği zaman hiç sorun değil demek ki bu da hayli ilginç. Ben kendi adıma İYİ Parti milletvekili Yüksel Arslan’ı şiddetle kınadığımı ve bu hadsize Alevi toplumunun gereken tepkiyi göstermesi gerektiğini belirtmek isterim.”

“BU DÜPEDÜZ HAKARETTİR”

Kenanoğlu, Yüksel Arslan’ın Alevilere hakaret ettiğini vurgulayarak şunları dile getirdi:
“Alevilerin oylarıyla seçilmiş, Alevilerin oylarıyla belediyede özel kalem müdürlüğü yapmış birisi, şimdi gelmiş meclise İYİ Parti’nin oylarıyla seçilerek burada Alevilere hakaret ediyor. Bu düpedüz hakarettir. Cemevi yöneticilerine açıkça terörist diyor. Yüksel Arslan’ın dediğine göre Cemevlerine gidenler de o zaman teröre yardım ve yataklık ediyor anlamına gelir. İnanç ve ibadet için cemevlerine giden Aleviler, teröre yardım ve yataklık yapıyor demektir.”

“ALEVİ KAMUOYU BUNA NEDEN SESSİZ KALIYOR?”

Kenanoğlu, Yüksel Arslan’ın söylemine cemevlerinin, Alevi örgütlerinin ses çıkarmadığını belirterek “bunu illa bir AKP’linin mi yapması gerekiyor, AKP’li yaptığı zaman bunu diğer partilerden biri yaptığında bu hakaret olmuyor mu, İYİ Parti muhalefette diye yaptığı hakaretler hakaret sayılmıyor mu, Alevi kamuoyu buna neden sessiz kalıyor” diye sordu. Kenanoğlu, şöyle devam etti:
“Aleviler en azından İYİ Parti oy istemeye geldiği zaman ‘sizin vekiliniz bize terörist dedi, sen ne yüzle gelip bizden oy istiyorsun’ demeyecekler mi?, İYİ Parti bundan dolayı kendi iç mekanizmasında bir soruşturma açacaklar mı? Diğer taraftan da bu milletvekiline özür diletecekler mi?”

“YÜKSEL ARSLAN’IN YAPMIŞ OLDUĞU YURTTAŞLARI BÖLMEKTİR”

Kenanoğlu, Arslan’ın yurttaşları böldüğünü söyleyerek şunları kaydetti:
“Bu milletvekilinin yapmış olduğu düpedüz bölücülüktür. Yurttaşları bölmektir. Alevileri ve onların cemevi yöneticilerini terörist ilan etmektir. Dolayısıyla bu milletvekilinin bu yaptığının yanına kar kalmaması gerekiyor. Bunun da hukuki, cezai, siyasal bir yaptırımı olması gerekiyor. Bunu da öncelikle İYİ Parti’nin kendi içinde yapması, cemevleri ve kamuoyunun da dile getirmesi gerekiyor.”

Devrim FINDIK/İSTANBUL

Ali Kenanoğlu: Alevi toplumu gereken tepkiyi göstermeli – VİDEO

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu