Konuşmalar

Kapadokya Kanunu’nun 8.Maddesine İlişkin TBMM Genel Kurul Konuşmam

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri;

Kapadokya Kanunu’nun 8’nci maddesi üzerinde vermiş olduğumuz önerge üzerine söz aldım. Bu 8’inci madde üzerindeki önergemiz idari para cezasıyla ilgili. “İdari para cezası uygulanacak fiiller ile bu fiillerin aykırılık durumuna göre uygulanacak idari para cezasının miktarı idarece belirlenir.” diyor. Bu “idarece belirlenir” hususu muallak bir husus olup uygulamada baktığımız zaman da oldukça suistimal edilen bir konudur.

Biz bunun genel uygulamalarına baktığımız zaman, geçtiğimiz hafta örneğin, Eş Genel Başkanımız Sezai Temelli’nin bir konuşmasını TELE1 televizyonunun vermesi ve bunun üzerinden birçok kanalın verdiği hâlde RTÜK’ün sadece bu televizyona yönelik bir ceza uygulamasından biliyoruz. Ayrıca, bu konuda sadece bir televizyona böyle bir şey uygulanması, yani muhalif kanalların da daha önce kapatılması aslında bir bütün olarak muhalefete imkân tanımayan, siyaset imkânı tanımayan, siyasetin bugün, günümüzde algı üzerinden yönetildiği bir dönemde, muhalefetin sesinin geniş kitlelere ve seçmen tabanına ulaşmasını engelleyen bir yöntem olarak uygulanıyor. O yüzden ilginçtir ki şu anda açıklanan verilere baktığınız zaman “havuz medyası” diye bilinen medya en az izlenen televizyonlar arasında yer alıyor. Sebebi belli çünkü doğruları vermiyor, gerçekleri yansıtmıyor, bir algı operasyonu üzerinden siyasi bir yönlendirme yapıyor, bundan kaynaklı olarak da eğer “yandaş” diye bilinen o havuz medyasının gazeteleri, havalimanlarında, hava yollarında, toplu taşıma araçlarında ve toplu bulunan birtakım yerlerde dağıtılmamış olsa, inanın ki tiraj sayısı yerlerde sürükleniyor. Niye? Çünkü hep aynı başlıklar, aynı manşetler, aynı sayıyla sanki bir matbaadan çıkmış gibi yayınlanan yazılar. Dolayısıyla, kişiye özel, kuruma özel yasa aynen burada da korunuyor.

Biz bunu ayrıca, yargıda kişiye özel cezalardan da biliyoruz, burada sıkça anlatıldı bu ve kamu kurum ve kuruluşlarında işe girişlerde ve mülakat yöntemiyle yapılan devlet memurları sınavında da bu yöntemin çokça uygulandığını biliyoruz. Bu nedenle, Kapadokya Kanunu içerisinde uygulanacak olan idari para cezasının da o kişilerin siyasi görüşüne göre ve o kişilerin Hükûmete olan, iktidar partisine olan yaklaşımlarına göre değerlendirileceği hususuna yönelik kaygılar var ve elimizde bunu ispatlayacak çokça da bilgi, belge ve veri var.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu