Soru Önergeleri

Kenanoğlu’ndan “Türkiye cezaevlerinde işkence ve kötü muamele yoktur” diyen Adalet Bakanı’na: Silivri’de bağımsız bilirkişilerin görüntülü inceleme yapmasına izin verecek misiniz?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Silivri 5 No’lu L Tipi Hapishanesi’nde iki mahpusun yaşamını yitirdiği işkence ve toplu intihar iddialarını yalanlamasını Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde aileler tarafından yapılan açıklamaların ve kamuoyuna yansıyan ses ve video kayıtlarının iddiaları doğrular nitelikte olduğunu ifade eden Kenanoğlu, “Adalet Bakanı olarak “Türkiye cezaevlerinde işkence ve kötü muamele yoktur” diyorsanız, örneğin en son Silivri Cezaevinde yaşananları incelemek üzere bağımsız bilirkişilerin görüntülü inceleme yapmasına izin verecek misiniz?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

11 Nisan 2022 tarihinde Silivri 5 No’lu Cezaevinde 60 gardiyanın baskı ve işkencesinin ardından 2 tutuklunun yaşamını yitirdiği, mahkumların intihara zorlandığı iddiaları kamuoyuna yansımış, basında çıkan ses kaydı, hastanede yapılan video çekimi ve ailelerin verdiği beyanlar bu iddiaları doğrular nitelikte olmuştur.

Bu iddialar ile ilgili Bakanlığınıza verilmiş cevap bekleyen soru önergemiz mevcuttur.

Diğer taraftan, ölümlerin yaşandığı Silivri Cezaevinden başka cezaevlerine sevk edilen mahkumların aileleri ile görüşmesi neticesinde bariz işkence izlerinin ciddi boyutlarda olduğunun görülmesine rağmen Adalet Bakanı olarak 20 Nisan 2022 tarihinde basına yansıyan beyanatınızda; Türkiye cezaevlerinde işkence, kötü muamele olmadığını iddia etiğiniz görülmüştür.

Söz konusu açıklamanızda; cezaevlerinde işkence ve kötü muamele olduğuna dair iddiaları ‘iftira‘ olarak nitelemiş ve bizim ülkemizde işkenceye, kötü muameleye sıfır tolerans olduğunu belirtmişsiniz.

Ancak, Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevinde yaşanan ölümler ve ağır işkenceler sonrası farklı cezaevlerine sevk edilen 10 mahkûmdan biri olan ve İzmir 1 No’lu F Tipi Cezaevine sevk edilen mahpus Halil Kasal’ın annesi oğlunun Silivri’de gördüğü işkenceyi şöyle aktarmaktadır. “Çocuğumun bir kolunda 7, diğer kolunda 5 dikiş var. Yaraları çok derin. Orada pansuman etmişler. Halil’in boğazı kesik, üç yerden morarık. Bütün vücudu mor halde. Kafasını tutamıyor, ağzı yüzü yamulmuş. Psikolojisi sıfır, çocuk bitmiş halde.  Çocukları hücreye kapatmışlar, tuvalete de götürmemişler. Oğlum “Anne, pisliğin içinde çırılçıplak beklettiler. Gardiyanlar ‘Ekmek vermiyoruz, pisliğini yapın yiyin’ dedi. Beni hücreye koydular, hücreye şiş koydular, ‘Bu şişi karnına batır’ dediler. İp verdiler, ‘Kendini as’ dediler. Jilet koydular ‘Erkeksen kendini kes’ dediler”

Silivri Cezaevinde son yaşanan olaylarla birlikte, Türkiye cezaevlerinde yaşanan işkenceler, ölüm ve intihar haberleri geçmişten bu yana hiç eksik olmamış, her yıl ulusal veya uluslararası insan hakları raporlarında bu utanç verici tabloya ilişkin verilerin yer aldığı ilgili çevrelerce bilinen bir gerçekliktir.

Bu bağlamda;

  1. Adalet Bakanı olarak “Türkiye cezaevlerinde işkence ve kötü muamele yoktur” diyorsanız, örneğin en son Silivri Cezaevinde yaşananları incelemek üzere bağımsız bilirkişilerin görüntülü inceleme yapmasına izin verecek misiniz?
  2. Soru önergemize konu olan ve gördüğü işkence nedeniyle Silivri cezaevinden İzmir Cezaevine nakledilen Halil Kasal’ın annesinin oğlunda gözle görülür işkence izleri de size göre “iftira”mıdır?
  3. Gördüğü işkence sonrası Silivri Cezaevinden İzmir Cezaevine sevk edilen Halil Kasal’ın ailesinin çocuklarının Denizli’de bulunan bir cezaevine sevk edilmesi ve acilen tedavisinin yapılması talepleri karşılanacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu