Konuşmalar

Kenanoğlu: Beşli çetenin vergi borçları silinirken sorun yok ama EYT’liler söz konusu olunca ekonomi çöküyor(!)

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Meclis kürsüsünde EYT’lilerin (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) sorunlarına ilişkin konuştu. İktidarın kalıcı ve adil bir şekilde EYT’lilerin sorunlarını çözmek istemediği ifade eden Kenanoğlu, ”Beşli çetenin vergi borçları silinirken sorun yok ama EYT’liler söz konusu olunca ekonomi batıyor(!)” dedi. Konuşma tutanak metni videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 12.05.2022 Birleşim: 90 Ham Tutanak Sayfası:-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

HDP GRUBU ADINA ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

EYT nedir? Artık bunu bilmeyen yok. “EYT” denildiği zaman Türkiye toplumu içerisinde, kamuoyu içerisinde belki de en çok bilinen bir kısaltma hâline dönüştü ve bunun “emeklilikte yaşa takılanlar” olduğunu artık herkes ezberledi ve EYT’liler güçlü bir örgütlenme ile güçlü bir birliktelikle seslerine her tarafa duyurdular, saraya da duyurdular, iktidara da duyurdular, AKP Genel Başkanı’na da duyurdular; ya duymayan, bilmeyen yok zaten bu konuyu ama yaklaşım konusunda farklılıklar var. AKP Genel Başkanı ne dedi? 2019 yılında şunu söyledi çok net bir şekilde, dedi ki: “Seçimi kaybedecek olsam bile ben bu işte yokum.” Yani seçimi kaybetme pahasına dahi olsa bile ben bu işte yokum, niye “Yokum.” dedi? Çünkü buna erken emeklilik tanımı getirdi yani “EYT’lilik, erken emekliliktir.” dedi.

Şimdi, ancak şunu biliyoruz tabii: Yani Sayın AKP Genel Başkanı her konuda çok çabuk çark ettiği için, yani işine gelmeyen bir konu olduğu zaman hemen ondan kolaylıkla dönüş yapabildiği için EYT’liler konusunda da tekrar dönüş yaptı çünkü 2023 yılında seçim var en geç ve dolayısıyla EYT’liler güçlü bir şekilde “Sandığı bekliyoruz.” mesajlarını veriyorlar, mitingler yapıyorlar ve taleplerini kamuoyuna duyurmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla bunu iktidar da görmezlikten gelemedi ve Ekim 2020 yılında Tayyip Erdoğan şunu söyledi, dedi ki: “EYT’lilerin sorununun çözümü konusunda talimat veriyorum.” Hâlâ 2020-2021’den bu tarafa o talimat çerçevesinde çalışılıyor. Nereye kadar çalışılıyor? Muhtemelen seçime yakın bir zaman içerisinde EYT’lilere kademeli de olsa bir düzenleme yapılacak gibi gözüküyor ancak bunun sorunu çözmediğini ve esasında adil bir çözüm olmadığını da bilmemiz gerekiyor. Şu söyleniyor: “Yani EYT’lilere bu hak tanınırsa, bu maaşlar verilirse sistem çöker, ülke mahvolur, hazine çöker.” ve benzeri bir yapılanmadan bahsediliyor, bir kaos planı olarak sunuluyor ve buna destek verenleri de kaos planına destek vermekle suçluyorlar. Şimdi, tabii, buradan biz şunu çok net söylüyoruz: Yani EYT’liler niye bunu almalı, neden almalı? Bütün bunları geçtik çünkü bunlar çok tartışıldı ve çok konuşuldu ve herkes şuna kanaat getirdi: Yani EYT’lilerin hakkıdır bu; eşitlik açısından, adalet açısından, geçim açısından, sosyal devlet açısından, çalıştıkları emeklerinin karşılığında almaları gereken bir rakam olması açısından bu hakka sahipler.

Şimdi, tabii, şunu söylüyoruz: Şu anda örneğin kur korumalı mevduat sistemi getirildi ve buradan kaynaklı olarak milyarlarca lira hazineden gidecek.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Tamamlayın sözlerinizi.

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Tamamlıyorum.

Yani şu anda dolar 15,40’ı buldu ve kur korumalı sistemde parasını bankaya yatıranlar şimdi ellerini ovuşturuyor çünkü onlar faizin haricinde bir de kur farkından dolayı para kazanıyorlar. Peki, bu kimden gidecek? Bizden, vatandaşın cebinden gidecek bunlara. Şimdi, diğer taraftan, “5’li çete” diye bahsettiğimiz yandaş işverenlerin vergi borçları silinirken hiçbir sıkıntı yok, o zaman dert yok; 128 milyar dolar hiç edilirken bir sıkıntı, sorun yok; örtülü ödenekten milyarlarca lira hesapsız kitapsız, her geçen yıl, her geçen ay artarak, nereye gittiği belli olmadan, hesabı kitabı dahi sorulamaz hâlde gidiyor, ona bir şey yok; çift maaş alanlara, üç maaş alanlara, dört maaş alanlara, bu şekilde beslenenlere para giderken bir sıkıntı yok; geçiş ve kullanım garantili projelere paralar aktarılırken sorun yok ama EYT’lilere gelince ülke çöker, ekonomi çöker, hazine çöker.

Bu yaklaşımı doğru bulmuyoruz ve EYT’lilerin sorunu çözülmelidir diyoruz. (HDP ve CHP sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu