KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu: “Açlık grevinin sona ermesi ve tecride son verilmesi için bir planlamanız var mıdır?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 200 günü aşkın süredir cezaevlerinde tecrite ve keyfi hak ihlallerine karşı devam eden açlık grevlerini ve Adalet Bakanlığı tarafından yanıtlanmayan soru önergelerini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. Kenanoğlu konuşmasında açlık grevlerine ilişkin “Devam eden açlık grevinin sona ermesi ve tecride son verilmesi için bir planlamanız var mıdır?” diye sordu. Adalet Bakanlığı tarafından yanıtlanmayan soru önergelerine dair de “Bir Milletvekili olarak anayasal görevimizin yerine getirilmesi açısından bu konunun açıklanmasını ve sorunun çözülmesini bekliyoruz.” dedi.

Konuşma metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 4 Tarih: 16.06.2021 Birleşim: 92 Ham Tutanak Sayfası:174-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Türkiye cezaevlerinde, İmralı Cezaevinde uygulanan tecridin sonlandırılması ve cezaevlerinde artan hak ihlallerinin sonlandırılması için iki yüz bir gündür süresiz, dönüşümlü açlık grevi sürdürülüyor. Devam eden açlık grevinin sona ermesi ve tecride son verilmesi için bir planlamanız var mıdır?

Ayrıca, Adalet Bakanlığı tarafımızca gönderilen soru önergelerine cevap vermiyor yani bugüne kadar hiçbir soru önergemize Adalet Bakanlığı tarafından cevap verilmedi. Bunun özel bir nedeni var mıdır? Bakanın bundan haberi var mıdır? Yoksa görevini yapmayan bürokratlar mı sorumludur bu konudan? Bu konunun araştırılması ve denetim görevimizin yerine getirilmesi açısından, bir Milletvekili olarak anayasal görevimizin yerine getirilmesi açısından bu konunun açıklanmasını ve sorunun çözülmesini bekliyoruz.


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu