HaberlerKonuşmalar

Meclis’te Ali İsmail Korkmaz tartışması: Esnaf görünümlü çete mensuplarından övgüyle bahsedemezsiniz

16 Aralık 2021 tarihinde TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu‘nda HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ile AKP Mersin Milletvekili Hacı Özkan arasında Ali İsmail Korkmaz tartışması yaşandı. AKP’li Özkan’ın eli sopalı ve satırlı “esnafların” muhalif protestolardaki halka yönelik saldırılarından övgüyle bahsetmesi üzerine Kenanoğlu, “esnaf görünümlü çete mensuplarından övgüyle bahsetmek doğru değil” ve “eline sopa almış birilerine polis görevi veremezsiniz” diyerek cevap verdi.

Tartışmaya ilişkin konuşma tutanak metni aşağıda yer almaktadır.


ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Şimdi, arkadaşlar, lütfen…

BAŞKAN ZİYA ALTUNYALDIZ – Sizden istirhamım, lütfen…

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Ya, hayır, ben bir sataşma yapmayacağım.

BAŞKAN ZİYA ALTUNYALDIZ – Evet.

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Yalnız şöyle bir şey var: Biz ülkemizin bir hukuk devleti, bir kanun devleti olması gerektiğini söylüyor ve savunuyor isek böyle olduğunu da iddia ediyor isek yani Ali İsmail Korkmaz’ı öldüren o esnaf görünümlü çete mensuplarına övgü sözleri ifade edebilecek şekilde imada bulunmak doğru değildir. Bu ülke bir kanun devleti ise, öyle olduğunu iddia ediyorsanız, hukuktan bahsediyorsanız, esnaflara ya da herhangi birine, eline sopa almış birilerine polis görevi veremezsiniz. Bu doğru değildir, buna övgü dizdirmek de doğru değildir, bu işi meşru göstermek de doğru değildir. Böyle bir şey yok.

KADİM DURMAZ (Tokat) – Ahilik geleneğinde gelen…

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – “Esnaf” dediğim, evet, Ahilik geleneğinden gelen insanlardır… Ne yapmaları gerektiğini… Ya, bu şekilde nasıl bir övgüdür, bunu burada bir methiye dizerek ifade ediyorsunuz? Bu sözleri kesinlikle kabul etmediğimizi ve kınadığımızı ifade etmek istiyorum.

BAŞKAN ZİYA ALTUNYALDIZ – Ali Bey…

HACI ÖZKAN (Mersin) – Esnaf ve sanatkâr, kepengini kapatanlara gereken cevabı veriyor. Esnaf ve sanatkâr, bu işlerini yapanlara gerekli cevabı verir.

BAŞKAN ZİYA ALTUNYALDIZ – Peki, Hacı Bey, müsaade et, müsaade et.

Arkadaşlar, ikili konuşmayalım, ikili konuşmuyoruz.

HACI ÖZKAN (Mersin) – Esnaf ve sanatkâr hiçbir zaman sokakta bekleyene bir şey demez.

BAŞKAN ZİYA ALTUNYALDIZ – Hacı Bey, müsaade edin.

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Ali İsmail Korkmaz’ı katlettiler biliyor musunuz?

BAŞKAN ZİYA ALTUNYALDIZ – Ali Bey, şimdi, bakın, değerli arkadaşlar…

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Övülür mü bu?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu