KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda Maraş, 19 Aralık ve Roboski katliamlarını andı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda Maraş, 19 Aralık ve Roboski katliamlarını andı. Maraş Katliamı’na ilişkin ortaya çıkan Ergenekon davası sanıklarından Veli Küçük ve eski başbakanlardan Bülent Ecevit’e ait gizli belgelere dikkat çeken Kenanoğlu, Maraş Katliamı’nın planlı ve organize olduğunu ifade etti. 19 Aralık Katliamı’nın ise bugünkü siyasi iktidar tarafından farklı bir biçimde devam ettirildiğini söyleyen Kenanoğlu, hasta tutsaklara cezaevinde kalabilir raporu veren Adli Tıp Kurumu’nun etik ilkelere göre hareket etmediğini belirtti.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 21.12.2021 Birleşim: 40 Ham Tutanak Sayfası: 162

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

Şimdi, tabii, aralık ayı son derece acıların yaşandığı bir ay. Aralık ayında Maraş katliamı var, 19-22 Aralık cezaevi katliamları var, Roboski katliamı var; bütün bu süreçlerin yaşandığı bir dönem yaşıyoruz.

Şimdi, bu -arkadaşlarımız da dile getirdi- Maraş katliamıyla ilgili bugünlerde ilginç bir konu konuşuluyor, ilginç bir belge yayınlandı. Ergenekon iddianamesine eklenmiş 400 klasörden 57 numaralısında, Veli Küçük’ün evinde çıkan belgeler bulunuyor ve bunlardan biri Veli Küçük’ün 1970’lerde Hatay İl Jandarma Alay Komutanıyken tuttuğu ajanda. Yani, bir istihbaratçının günlüğü gibi bu ajanda. Hatay’da kıyı oteline, Maraş’taki bu katliamdan önce zengin ve fabrikatörlerin geldiğini ve bunların buraya MİT tarafından getirilip yerleştirildiğini söylüyor. Niye? Bu, Veli Küçük’ün Ergenekon iddianamelerinde çıkan dosya arkadaşlar, dedikodu falan değil. Diyor ki: “MİT, Maraş’ta o katliamın yaşandığı günün öncesinde geliyor, Maraş’taki iş insanları, zenginler, fabrikatörler bilmem ne diyor ki: ‘Burası karışacak.’ O nedenle ‘Sizin buradan gitmeniz lazım.’ diyor. Haydi, topluyorlar Hatay’a; bunlar Hatay’da olayın durulmasını, geçmesini bekliyorlar.”

Şimdi, bu bize şunu gösteriyor: Yani burada MİT bütçesinde görüştük, arkadaşlarımız sordu “MİT ne iş yapar?” diye, işte demek ki MİT bu işi yapıyor. Yani Maraş katliamının olacağını biliyor, bunu en iyi ihtimalle biliyor; hani hazırlayıcısı mıydı, işte katkısı var mıydı, bununla ilgili de belgeler var. Yani örneğin dönemin Başbakanı Bülent Ecevit öldükten sonra çekmecesinden çıkan belgeler de var. Orada, MİT’in bizzat işin içerisinde olduğu, bu katliamın hazırlanmasında sahaya sürülenlerin işin içerisinde olduğu, bütün bu süreç içerisinde MİT’in işin içinde olduğunu açıklayan, ortaya koyan bir belgeydi o da. Belge ortaya çıktı ama sümen altı edildi. Ama bu olay, yani Ergenekon iddianamesindeki Veli Küçük’ün ajandasından çıkan mesele, hiçbir şey yoksa bile, MİT’in bu katliamın yaşanacağını bilip kendince koruması gereken kişiler için tedbir aldığının ama halkın katledilmesine, oradaki insanların katledilmesine göz yumduğunun bir belgesidir arkadaşlar.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Tamamlayın sözlerinizi.

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Tamamlıyorum Başkanım.

Şimdi, tabii, 19-22 Aralık cezaevi katliamları da başka bir süreç, “hayata dönüş operasyonu” adı altında insanların katledildiği bir dönem o da. Aslında cezaevi katliamları bitmedi yani sadece 19-22 Aralık 2000’de oldu bitti filan yok, bugün de yani bir ay içerisinde 7 tane cenaze çıkıyorsa cezaevinden, cezaevi katliamları devam ediyor. Orada tankıyla topuyla bir anda girdiler, insanları yaktılar, yıktılar, katlettiler; şimdi görmemezlikten gelerek, sanki bir idam cezası hükmünü uygular gibi insanları ölüme terk ederek… Neymiş? Adli Tıp Kurumu “cezaevinde kalabilir” raporu veriyormuş. Adli Tıp Kurumu, hakikaten tıp kurumu mu? Yani tıbbın hangi ilkelerine göre hareket ediyor, tamamen siyasi bir kurum, tamamen alınan kararları uygulama kurumundan başka bir şey değil. (HDP sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu