KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Dünya Gazeteciler Günü’nde Meclis kürsüsünden seslendi: KHK’yle toplam 178 medya kuruluşu kapatıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nde Türkiye’de medyanın durumuna ilişkin Meclis kürsüsünden konuştu. İktidarın muhalif medya üzerinde kurduğu baskı ve sansür ortamına dikkat çeken Kenanoğlu, KHK’ler (Kanun Hükmünde Kararname) ile 3’ü haber ajansı, 45’i gazete, 15’i dergi, 23’ü radyo, 16’sı televizyon ve 29’u yayın dağıtım şirketi olmak üzere toplam 178 medya kuruluşunun kapatıldığını belirtti.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 5 Tarih: 21.10.2021 Birleşim: 10 Ham Tutanak Sayfası: 71

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

HDP GRUBU ADINA ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Tüm basın emekçilerinin, gazetecilerin, Dünya Gazeteciler Günü’nü kutluyorum ve cezaevinde sürgünde olan tüm gazetecileri de buradan selamlıyorum.

Siyaset, algı üzerinden yürütülüyor. Gerçekler, hakikatler bir tarafa bırakılıp bütünüyle yaratılan algı, siyasete şekil veriyor. Bu algıyı oluşturmada en önemli faktör de şüphesiz ki evlere kadar giren televizyonlar, gazeteler, bu medya kuruluşları. Dolayısıyla, siyasetin bir kolu sürekli, böyle, gözü, baskısı, çeperi basının üzerinde bulunuyor. Yerel basın tümüyle ya merkezî iktidarın ya da belediyelerin kontrolü altında, onların başka türlü yaşama şansı yok. En fazla belli bir grubun desteklediği bir gazetecilik faaliyeti yürütürlerse ancak öyle hayatta kalıyorlar.

Peki, ulusal basının durumu nasıl oluyor? Tabii ki, siyasi iktidarın yoğun baskısı altında yürütülen bir gazetecilik var. İktidar şöyle bir takvim izledi: Önce satın alma yani kurdurduğu şirketlere ya da işte, belirli şirketlere, belirli holdinglere -işte Demirörende olduğu gibi- kaynak aktararak, kamu bankalarından kredi verdirerek yani geri ödenmediğini de bildiğimiz, borçların da geri ödenmediği kimi kaynakları kullandırarak gazeteleri, dergileri, medya kuruluşlarını satın aldırma yöntemini uyguladı. Satın alamadıklarını, satın aldıramadıklarını ne yaptı? Bunları da kapattı. KHK’yle toplam 178 medya kuruluşu kapatıldı arkadaşlar; 3 haber ajansı, 45 gazete,15 dergi, 23 radyo, 16 televizyon ve 29 yayın dağıtım şirketi. Şimdi, bunların hepsi Fetullahçı filan da değildi; çoğunluğu sol, sosyalist, muhalif gazeteler ve dergilerdi. Dolayısıyla, bu kapatma furyasıyla birlikte kendi mekanizmasını da oluşturmaya başladı.

İlginç bir kapatma vakasından bahsedeceğim. Olay TV’yi hatırlıyorsunuz, Aralık 2020’de kendisini kapatmak durumunda kaldı. Genel Yayın Yönetmeni, kanalın sahibi olan Cavit Çağlar’ın “Bana iktidardan çok büyük baskı var, devam edemeyeceğim.” dediğini söylüyor. Ne için baskı var? HDP’nin grup konuşmasını yayınladı diye. Yani TRT 3’ten ve Meclis TV’den yayınlanan grup konuşması Olay TV’de yayınlandı diye Olay TV’ye yapılan baskılar nedeniyle kapatmak zorunda kalıyor. Diğer taraftan ne oluyor? Diğer taraftan da kendi medyasını destekleyen yani “yandaş medya” “havuz medyası” dediğimiz medyayı destekleyen bir finansman ağını oluşturuyor. Kamu bankalarından aktarılan milyarlar var burada, hepsi bildiğimiz o yandaş televizyonlara, gazetelere aktarılan milyarlar.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Buyurunuz Sayın Kenanoğlu.

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Peki, bunlara milyarlar aktarırken yani kendi yandaş medyasına milyarlar aktarırken bütün bunlara rağmen muhalifliğini korumaya çalışan ya da iktidarın yandaşı olmayan televizyonlar ne oluyor? Bunlar da cezaya çaptırılıyor yani hâlâ kapatılmamışsa ya da satılmak zorunda kalmamışsa cezaya çarptırılıyorlar. Yani 2021 yılında Halk TV’ye 18, Tele1’e 15, Fox TV’ye 9, KRT’ye 8 tane kapatma cezası ve benzeri cezalar yağdırılmış. Şimdi, bunun karşısında yandaş medyadan hiçbirine ceza yok, hiçbir tanesine. Yani A Haber, TV 24, TVNET, TGRT ve benzeri hiçbir kanala bir ceza yok. Şimdi, sonra, RTÜK Başkanı diyor ki: “Ya, bu kanallar bu cezaları kendi lehlerinde kullanıyorlar.” Nasıl kullanıyorlar? Mağduriyet oluşturuyorlarmış.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Ya, böyle bir saçmalığı ve bu kadar saçma bir düşünceyi hâlâ barındırıp bunu da bir fikir olarak söyleyebiliyorlar.

Teşekkürler. (HDP sıralarından alkışlar)


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu