Röportajlar

Kenanoğlu: “Madımak katliamcı zihniyeti hortlatılmak isteniyor”

Kenanoğlu: “Madımak katliamcı zihniyetinin hortlatılmak isteniyor”

Darbe girişiminden sonra gerici faşist grupların Alevilerin yoğun yaşandığı mahallelere yönelik saldırılarını değerlendiren HDP eski milletvekili Ali Kenanoğlu, Sivas Madımak’ta ki katliamcı zihniyetinin hortlatılmak istediğine dikkat çekti.

Hükümete bu provokasyonların önünü almadığı takdirde ülkenin iş savaşa sürükleneceğinin uyarısında bulunan Kenanoğlu, bu tehlikeli gidişata karşı Alevi kurumların şimdiden öz savunmalarını nasıl alacaklarına yönelik tartışmalara başladığını aktardı.

alikenanoglu

ANF’den Zeynep Kuray’a konuşan HDP eski Milletvekili ve Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği kurucu başkanı Ali Kenanoğlu, darbe karşıtlığı üzerinden gerici ve faşist gruplarının Malatya ‘dan İstanbul’a Alevi yurttaşların yaşadığı mahallelere yönelmesinin şaşırtıcı olmadığını ifade etti. Alevi mahallelerin her zaman sisteme, gericiliğe ve milliyetçiliğe karşı başkaldıran mahalleler olduğunu hatırlatan Kenanoğlu, “Bu faşistler hiçbir zaman bu mahallelere girme cesaretini gösterememiştir. Dolayısıyla bu fırsat o fırsat diyerek darbe karşıtlığı üzerinden tekbir getirerek sokağa çıkan bu güruhlar ilk hedefi Alevi ve devrimci yurttaşların yaşadığı mahaller olmuştur” dedi. Bu gerici ve faşist güruhların zaten Alevi mahallelerini tarumar etme bilinçle yetiştirildiğine işaret eden Kenanoğlu, Sivas Madımak katliamcı zihniyetinin hortlatılmak istendiğine dikkat çekti. Kenanoğlu, Sivas Madımak önündeki “yak ulan yak” diyen güruhun bugün sokakları doldurup linçe kalkışan güruh ile hiçbir farklı olmadığını söyledi.

“Darbe Kadar Tehlikeli Bir Süreç Yaşanıyor”

Toplumdaki bu tür ayrıştırmaların, aşırı milliyetçi şovenist duyguların ve Alevi düşmanlığı körüklenmesinin iş savaşa neden olacağının uyarısında bulunan Kenanoğlu, darbelerin de zaten bu provokatif süreçlerde zemin bulduğunu hatırlattı. Aleviler darbeye karşı olduğu halde sırf bu gruplarla karşı karşıya gelmemek için sokağa çıkmak istemediğini belirten Kenanoğlu, “ Eğer bu sokaktakiler bizim olduğumuzu görürlerse darbecileri bırakıp, bizi linç ederler ” dedi. Şu anda darbe kadar tehlikeli bir süreç yaşadığını vurgulayan Kenanoğlu, toplumdaki kutuplaşmanın artık sokaklarda taştığına kaydetti. Devleti yönetenlerin acilen toplumsal barışı sağlayacak adımlar atması gerektiğini altını çizen Kenanoğlu, bunun önünü alamadıkları taktirde en ufak bir kıvılcımda ülkenin iç savaş, iş çatışmaya sürükleneceğini ifade etti. Bu açıdan hükümetin Alevilere, Kürtlere, Sosyalistlere ve kendileri gibi düşünmeyen herkese yönelik ayrımcı üslubundan vazgeçmesi gerektiğini hatırlatan Kenanoğlu, “Demokratik bir ülke olmadığımız taktirde darbelere ve iç çatışmalara hep hazır olmalıyız. Bunun tekrarlanmaması için öncelikle demokratikleşmenin sağlanması ve her kesimin, her insanın ve her inancın özgürce kendisini ifade edebileceği bir ülke oluşturulması lazım ” şeklinde konuştu.

“Aleviler Kendilerini Güvende Hissetmiyor”

Alevi yurttaşların bulunduğu genel durumu, “Alevi yurttaşlar darbe ihtimalinden korkuttukları gibi sokakta tekbir getirerek slogan atan faşizan güruhtan da korkuyorlar” diye özetleyen Kenanoğlu, Alevilerin bu ortamda kendilerini güvende hissetmediğini ve güruhlarla sokakta karşı karşıya gelme ihtimalinden çekindiklerini aktardı. Bu nedenle Alevilerin kendi güvenliliğini nasıl sağlayabilecekleri konusunda tartışmalar başlattıklarını belirten Kenanoğlu, “ Alevi kuruluşları ve kurumları böyle bir tehlikeye karşısında kendi öz savunmalarını nasıl alacaklarına yönelik yoğun tartışmalara başladı bile ”dedi.

“Kapatılan Çakma Alevi Derneklerini Beraber Kurdular”

Öte yandan OHAL uygulaması sonrası kapatılacağı açıklanan Alevi Dernekleri konusunda da bir değerlendirme yapan Kenanoğlu, kapatılmak istenilen sözde derneklerin AKP ile Cemaatin beraber kurdukları dernekler olduğunu işaret etti. “ O dernekleri kendileri kurdular, kendileri kapatıyorlar” diyen Kenanoğlu, bu derneklerin Alevilerin gerçek kurumlarını, cemevlerini manipüle etmek için kurulduğunu vurguladı. Zamanında bu çakma dernek ve kurumların, bedel ödemiş Alevilerin gerçek kurumlarına karşı kullanıldığını belirten Kenanoğlu, “Bizi marjinal ilan ederek, beraber 5 yıldızlı otellerde hem Ramazan hem de muharrem iftarları hazırladılar. Biz o dönem bu derneklerin çakma Alevi dernekleri olduğunu defalarca beyan ettik. Bu meseleye böyle bakmak gerekiyor” diye konuştu.

Zeynep Kuray, ANF

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu