Soru Önergeleri

Kenanoğlu’ndan MEB’e: Alevi okul müdürünü görevden almak için kumpas kurarak kin ve nefret suçu işleyen MEB Başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya görevden alınacak mıdır?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) teftiş kurulu başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya‘nın kumpas kurarak İstanbul Kadıköy’deki Neriman İrfan Akça Mesleki Eğitim Merkezi’nde görev yapan okul müdürü Metin Bila‘yı Alevi olduğu için görevden almasını Meclis gündemine taşıdı.

MEB teftiş kurulu başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya’nın Metin Bila’nın görevden alınması için yazdığı resmi mailde “Zaten, kendisi Aleviymiş bunu da gizleme gereği duymamış. Camiamıza uygun olmadığı aşikâr…” ifadelerini kullandığını belirten Kenanoğlu, MEB’e verdiği soru önergesinde “Alevi okul müdürünü görevden almak için kumpas kurarak açıkça kin ve nefret suçu işleyen MEB Başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya görevden alınacak mıdır?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Millî Eğitim Bakanlığı Başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya, İstanbul Kadıköy Neriman İrfan Akça Mesleki Eğitim Merkezinde Okul Müdürü olarak görev yapan Metin Bila’nın “Alevi” olduğu için sicilini kasıtlı olarak bozduğu ortaya çıkmıştır.

MEB Başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya’nın, “Alevi” okul müdürünün görevden alınması için yaptığı yazışma, yanlışlıkla 20 kişilik müfettiş grubuna göndermesi üzerine ortaya çıkmıştır.

MEB Başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya’nın İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Koordinatörü Ayşegül Ekizceli’ye iletilmek üzere Maarif Müfettişi Semra Erdem’e yazdığı ‘meb’ uzantılı resmi e-posta iletisinde; “Metin Bila Bey’in idareciliğinin sonlandırılması için elimizden geleni yaptık. Zaten, kendisi Aleviymiş bunu da gizleme gereği duymamış. Camiamıza uygun olmadığı aşikâr…” denildiği görülmektedir.

Bu ülke nüfusunun önemli bir bölümünün Alevi inancına sahip vatandaşlarımızdan oluşmasına rağmen, özellikle AKP iktidarı döneminde kamuda kaç üst düzey yönetici bulunduğuna dair sorduğumuz sorular cevapsız bırakıldığı gibi bir okul müdürünün Alevi olmasına dahi tahammül gösterilmediğine ne yazık ki tanıklık ediyoruz.

Siyasi iktidar ve kamu kurumlarının, Alevileri “eşit yurttaş” olarak görmediği son yaşanan örnekten de bariz olarak anlaşılmaktadır. AKP iktidarı döneminde kamu kurumlarında yaşanan ayrımcı, dışlayıcı, aşağılayıcı ve nefret dolu yaklaşımlar da artış görüldüğü bütün kamuoyu tarafından bilinmektedir. Kamu kurumlarında Alevilere yönelik yaşatılan bu ayrımcı ve nefret söylemiyle üretilen ötekileştirme ve kutuplaştırmaya karşı olduğumuz bir kez daha ifade etmek gerekiyor. Ülkemizde yaşayan bütün inanç ve kimliklerin eşit haklara sahip barış içinde bir arada yaşaması için laik ve demokratik bir ülkenin savunucusu olmaya devam edeceğiz.

Bu bağlamda;

  1. Alevi okul müdürünü görevden almak için kumpas kurarak açıkça kin ve nefret suçu işleyen MEB Başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya görevden alınacak mıdır?
  2. Alevi okul müdürünü görevden almak için kasıtlı olarak sicil bozan MEB Başmüfettişi Mehmet Ali Özkaya’nın maili gönderdiği tüm ilgili kişiler hakkında da soruşturma açılacak mıdır?
  3. Alevi olduğu için kasti olarak sicili bozulan Okul Müdürü Metin Bila görevden alınmış ise tekrar göreve iade edilecek midir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu