Konuşmalar

Kenanoğlu Meclis’te Aşık Veysel’i andı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Alevi inancının aşıklık geleneğinin son yüzyıldaki en büyük temsilcisi Âşık Veysel’in ölüm yıldönümü hakkında Meclis’te söz aldık. Aşık Veysel’in yüce gönüllü ve doğa aşığı olduğuna dikkat çeken Kenanoğlu, “Bu ‘Nevroz’ gününde sadık yâri kara toprağa kavuşan Veysel babanın devri daim, mekânı gülistan olsun. Kendisini sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz” dedi.

Konuşma videosu ve tutanak metni aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 6 Tarih: 21.03.2023 Birleşim: 76 Ham Tutanak Sayfası:139-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

    ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.
Tabii, bugün 21 Mart “Nevroz” Bayramı. Bugünü kendisine bayram olarak gören bütün halkların bayramı kutlu olsun.
Diğer taraftan, 21 Mart, tabii, Âşık Veysel’in de Hakk’a yürüyüşünün yıl dönümü. Âşık Veysel, Alevi inancının, âşıklık geleneğinin son yüzyıldaki en büyük temsilcilerinden birisidir. Kendisi 21 Martta Hakk’a yürüdü. Veysel’e sorarlar: Âşık, dünyadan ne anladın?” diye. Der ki: “Say ki bir pazar yeri dolaştım, 3 metre bez aldım gidiyorum.” Yani böyle yüce gönüllü bir insandır. Diğer taraftan, şöyle der: “Mezarıma çimento, beton dökmeyin; toprak kalsın, börtü böcek faydalansın; süt olsun, bal olsun, çiçek olsun.” Bu kadar da doğa âşığı bir insandır. Diğer taraftan “Medet mürvet deyip kapına geldim/İsteğim dileğim var Hacı Bektaş/İndim eşiğine yüzümü sürdüm/Kusurum günahım var Hacı Bektaş.” diyerek de Pir’in huzurunda özünü dara çekmesini bilen bir derviştir.
Bu “Nevroz” gününde sadık yâri kara toprağa kavuşan Veysel babanın devri daim, mekânı gülistan olsun. Kendisini sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu