KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu: Gözaltında kayıplara karşı mücadelemiz 851. haftasında!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda Cumartesi Anneleri/İnsanları‘nın gözaltında kayıplara karşı 851 haftadır sürdürdüğü mücadeleye ilişkin konuştu. 700. haftada yaşanan polis saldırısından tam 2,5 yıl sonra açılan davaya ilişkin bir Cumartesi İnsanı olarak konuşan Kenanoğlu, davanın ikinci duruşmasında yeni atanan hakimin sanıklara ve savunma avukatlarına yönelik tutumunun dava sürecine dair ciddi kuşkular oluşturduğunu ifade etti.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 4 Tarih: 17.07.2021 Birleşim: 105 Ham Tutanak Sayfası:31-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, bugün cumartesi. Bir cumartesi insanı olarak sesleniyorum: Kayıplarımızı istiyoruz.

Gözaltında kaybetme suçuyla yüzleşilmesi, hesaplaşılması ve adaletin sağlanması için yürüttüğümüz mücadele bugün 851’inci haftasında. Bilindiği gibi, 700’üncü haftasında “Beni bul anne.” diyerek her zamanki rutinimizde yaptığımız Galatasaray’daki buluşmamız, İçişleri Bakanının talimatı ve Beyoğlu Kaymakamının hukuka aykırı kararıyla engellendi, belgelenmiş kötü muamele ve işkenceye maruz kaldık, kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray bize yasaklandı; yetmedi, 700’üncü haftamızda “Beni bul anne.” demek iki buçuk yıl sonra suç sayılarak hakkımızda dava açıldı. Davanın ilk duruşması 25 Mart 2021 tarihinde görüldü. 12 Temmuz 2021 tarihinde görülen ikinci duruşmada davaya yeni atanan hâkim vardı. Hâkimin sanıklara ve savunma avukatlarına yönelik tutumu, davanın hukuka uygun yürümeyeceği konusunda şüphelerimize neden oldu. 851’inci haftamızda, gözaltında kaybedilen evlatlarımızı, kardeşlerimizi, annelerimizi, babalarımızı ararken karşılaştığımız hukuksuzluk…


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu