ManşetTBMM Faaliyetleri

Bütçe Görüşmeleri Esnasında Hacı Bektaş Dergâhında Yaşanan Sorunlara İlişkin Kültür ve Turizm Bakanına Yönelttiğimiz Sorularımıza Bakanlıktan Yanıt Geldi

2019 yılı Mali Bütçesin görüşüldüğü 10/12/2019 tarihindeki TBMM Genel Kurulu 29. Birleşiminin soru ve cevapları bölümünde, Hacı Bektaş Dergâhının bakımsızlığı, ödenek yetersizliği ve tadilat nedeniyle götürülen ve geri getirilmeyen malzemelerin akıbetini Kültür ve Turizm Bakanına sormuştuk.

Bakana yönelttiğimiz sorulara Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Aksoy’dan yanıt geldi.

Sorularımız ve gelen yanıt aşağıdaki gibidir.

Hacı Bektaş Dergâhı, Alevilerin inanç ve ibadet merkezlerinden biridir; size göre müzedir ama bize göre hala inanç, ibadet merkezi özelliğini korumakta ve bu amaçla her yıl yüzbinlerce insan ziyaret etmektedir. 2019 yılında on bir ayda 584 bin kişi ziyaret etmiştir. Burada kimi sorunlar bulunmaktadır. Dergâhın içi bakımsızdır, dökülmeler vardır. Daha önce uygulanan koku giderici ve ayaklara takılan galoş ödenek yetersizliği nedeniyle temin edilememektedir. Dergâhtaki envanterlerde bulunan ve Dergâha ait olan kimi malzemeler “tadilat” “tamirat” diye götürülmüş ama geri getirilmemektedir. Bunlar örneğin sancak, müzik aletleri; Bektaşi dervişlerine ait giyim eşyaları, kimi kayıt ve resimlerdir. Bunların bir kısmı 8 yıldır geri getirilmiyor. Bunlara ne oldu? Bunlar ne zaman geri getirilecek? Hacıbektaşlılar ve tüm Alevi kamuoyu sizden bunun cevabını bekliyor.
 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu