Soru Önergeleri

Kenanoğlu, Tokat Zile’ye bağlı Alevi köyü Alıçözü’nün yıllardır çözülemeyen su sorununu Tarım ve Orman Bakanlığı’na sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Tokat’ın Zile ilçesine bağlı bir Alevi köyü olan Alıçözü’nün yıllardır devam eden su sorununu Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde Alıçözü Köyü’ne komşu olan Boldacı Köyü ile mahkeme kararına göre ortak kullanılması gereken su göletinin sadece Boldacı Köyü tarafından kullanıldığını belirten Kenanoğlu, “Alevi köylerine hizmet verilmemesi örneklerinden biri de Tokat Zile İlçesine bağlı Alevi yurttaşların yaşadığı Alıçözü köyünde yaşanmaktadır” dedi.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Tokat ili Zile ilçesine bağlı Alevilerin yaşadığı Alıçözü köyünün su sorunu yıllardır çözülmemektedir. Alıçözü köyüne komşu olan Boldacı köyü ile mahkeme kararına göre ortak kullanılması gereken su göleti sadece Boldacı köyü tarafından kullanılmaktadır.

Alevi köylerine hizmet verilmemesi örneklerinden biri de Tokat Zile İlçesine bağlı Alevi yurttaşların yaşadığı Alıçözü köyünde yaşanmaktadır. Alıçözü sınırları içerisinde bulunan ve her iki köyün kullanımına sunulması gereken göletten Alevi köyü olan Alıçözü köyü yaralanamamakta ancak gölet suyunun kullanım hakkı hukuksuzca Boldacı köyüne verilmektedir. 1996 yılında biten göletten o tarihten bu yana sadece Boldacı köyü yararlanmaktadır. Sadece Boldacı köyünün kullanımında olan göletin suyu diğer civar köylere ise para ile satılmaktadır.

Sivas Bölge İdaresi Mahkemesinin göletin ortak kullanılmasına yönelik kararı olmasına rağmen bu karar uygulanmamaktadır. Köylerinin su sorunu yaşaması nedeniyle tarım yapamaz hale geldiğinden göç verdiğini söyleyen Alıçözü yurttaşları bu sorunun bir an önce yetkililer tarafından çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtmektedirler. Alıçözü köyünün Alevi olması nedeniyle bilinçli olarak yaşatılan bu ayrımcılık aynı zamanda yol ve içme suyu hizmetlerinin verilmemesinde de görülmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Tokat Zile’ye bağlı Alıçözü ve Boldacı köyünün ortak suları ile oluşan gölet neden ortak kullanılmamaktadır? Alıçözü köyünün Alevi olmasının bunda payı var mıdır?
  2. Mahkeme kararına göre ortak kullanılması gereken gölet neden sadece Boldacı köyü tarafından kullanılmaktadır?
  3. Mahkeme kararının uygulanmasına engel olan sorumlular hakkında bir inceleme başlatılacak mıdır?
  4. Bu sorunun çözümü için Köy Muhtarlığı tarafından yapılan başvururlar neden dikkate alınmamaktadır?
  5. Alevilerin yaşadığı Alıçözü köyünün sulama ve içme suyu sorunu ile yol sorununun çözülmesi için bir projeniz var mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu