Dilekçe-Rapor-Açıklama

Kenanoğlu, PSAKD yöneticilerine Manavgat Cezaevi’nde uygulanan işkenceye karşı İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nu göreve çağırdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği  (PSAKD) Sarıyer Şube yöneticilerine Manavgat S Tipi Cezaevi’nde işkence yapılmasına karşı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na çağrıda bulundu. Hapishanelerde süren sürgünlere, tecrit, tehdit ve işkencelere son verilmesi gerektiğinin altını çizen Kenanoğlu, yaşananlardan kaynaklı mahkumların başına olumsuzluk durumunda hapishane idaresinin sorumlu olduğunu söyleyerek, komisyonun iddiaları araştırması ve devreye girmesi gerektiğini vurguladı.

 

Dilekçe metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA

 

 

Ülkemizin hapishanelerinden sürekli hak ihlalleri, sürekli adaletsizlik çığlıkları yükselmektedir. AKP iktidarı son zamanlarda hapishanelerdeki tutsakları işkenceyle farklı hapishanelere sürgün etmektedir. Yakın zamanda en az 40 tutukluyu memleketin dört bir yanındaki 14 ayrı hapishaneye dağıtmış, ailelerinden uzaklaştırmıştır. Sürgün başlı başına bir cezalandırma yöntemi ve işkencedir. Zorla sürgün edilen tutuklular gönderildikleri hapishanelerde de fiziki işkencelere maruz kalmakta ve insanlık suçu işlenmektedir.

 

Marmara (Silivri) Hapishanesinden 21 Mart günü Antalya Manavgat S Tipi Hapishanesinesürgün edilen Beyhan GÜN’ün ailesinin bizlere ulaştırdığı haberlere göre; Manavgat S Tipi Hapishanesinde 27 Mart Pazartesi günü arama adı altında tutuklarının hücrelerine girilmiş, peçete ve tuvalet kağıtları (24 saat açık olan kameralar peçetelerle kapatıldığı bahanesi ile) toplanmış, tutukluların buna karşı çıkmalarına üzerine kadın ve erkek gardiyanlar tarafından işkenceyle saldırıya uğramışlardır. Saldırıda Beyhan GÜN kafasına vurulduğu için bayılmış ve revire kaldırılmıştır. Şimal DENİZ ise saçından sürüklenerek süngerli odaya kapatılmıştır.

 

Beyhan GÜN Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sarıyer Şube Başkanıdır. Şimal DENİZ ise Şube saymanı olup legal bir Alevi örgütünde faaliyet yürütmektedirler.

 

Tutuklular, hücrelerin 24 saat kamera ile izlenmesinin başlı başına işkence ve ahlak dışıolduğunu, kaldı ki peçeteler alınsa bile kameraların pekâlâ bir bez parçası ilekapatılabileceğini belirterek itiraz etmişler ancak, gardiyanlar buna rağmen saldırarak, kolunda sakatlık olan Beyhan GÜN’ün kolunu kırmakla tehdit etmişlerdir.

 

Bu saldırılar yaşandığında zorla sürgün edilen ve sevk edildikleri hapishanede ayrı ayrı hücrelerde tutuldukları için bir haftalık açlık grevinde bulunan Beyhan GÜN, Şimal DENİZ ve Rukiye SERÇE saldırıdan sonra bir araya getirilmişlerdir.

 

Hapishanelerde süren sürgünlere, tecrit, tehdit ve işkencelere son verilmelidir. Özelde Manavgat S Tipi Hapishanesinde adı geçen tutuklarının, genelde insanlık dışı muamelelere maruz kalan mahkumların başlarına gelebilecek en ufak bir olumsuz durumdan en başta Hapishane İdareleri sorumludur.

 

Manavgat S Tipi Hapishanesinde süren bu insanlık dışı uygulamaların son bulması ve daha olumsuz durumların yaşanmaması için acilen girişimde bulunulması, Komisyon tarafından ivedilikle Manavgat S Tipi Hapishanesinde inceleme gerçekleştirilmesi ve söz konusu iddiaların acilen ve ciddiyetle araştırılması, alınan bilgilerin tarafımla ve aynı zamanda kamuoyuyla paylaşılması için Komisyonun devreye girmesini arz ve talep ederim. 03 Nisan 2023

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu