Röportajlar

Kenanoğlu’ndan Soylu’nun danışmanına tepki: Alevi meselesi cemevinin boyası değil

PİRHA: Milletvekili Ali Kenanoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanının cemevlerine dönük ziyaretlerini eleştirerek “Alevi meselesi bir cemevinin boyasının, tuğlasının, halısının eksik olması meselesi değildir. Alevilerin sorunları, Türkiye’deki anayasal sorunlardır. Türkiye’nin demokratikleşmeme sorunudur” dedi.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı olduğunu söyleyen Ali Arif Özzeybek’in, Alevi kurumlarına dönük ziyaretlerini eleştirdi. Ali Kenanoğlu, edindikleri bilgi doğrultusunda cemevlerini ziyaret eden kişilerin bürokrat olmadıklarını söyledi.

Ziyaretlerin perde arkasında ne var?

Milletvekili Kenanoğlu, PİRHA‘ya yaptığı açıklamada, Alevi kurumlarına giden kişilerin ‘Danışman’ statüsünde olduklarını belirtti. Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı görevlilerinin, “İhtiyaçlarınız, talepleriniz nedir?” diye soru yönelttiklerini belirterek “Ama bunları derken Alevilerin statüsü ile ilgili bir talepten bahsetmiyorlar. ‘Halınız, eksik mi? Duvarınızın boya ve badanaya ihtiyacı var mı?’ gibi özel taleplere ilişkin sorular yönlendiriliyor” dedi.

“Kişilerin özel talepleri karşılanıyor”

Kenanoğlu, Alevileri kullanmaya yönelik bir projenin hayata geçirildiğini vurgulayarak şu açıklamayı yaptı:

“Alevilerin hayrına bir iş yapılacaksa eğer Alevilerin temel sorunları bellidir. Geçmişte Alevi çalıştayları yapıldı. Alevilerin ne talep ettikleri ortaya konuldu. Kaldı ki bugün sokağa çıkıp herhangi bir vatandaşa, ‘Aleviler ne istiyor?’ sorsanız size Alevilerin taleplerini bir çırpıda sayabilecektir. Ancak bütün bunların yok sayılarak sadece cemevlerinin ya da kişilerin özel taleplerini karşılamak üzerine kurulu bir siyaset yürütmeye çalışıyorlar. Bu siyaset sadece Alevi asimilasyonuna hizmet eder. Çünkü cemevlerinin başındaki kişilerin özel ihtiyaçlarını karşılayarak ancak onların kendilerine karşı ses çıkarmasına engel olurlar. Yani kamuoyunda Alevilere yönelik herhangi bir şey olduğu zaman o özel çıkarların karşılanması için susarlar. Dolayısıyla bu tür yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Alevi meselesi bir cemevinin boyasının, tuğlasının, halısının eksik olması meselesi değildir. Alevilerin sorunları, Türkiye’deki anayasal sorunlardır. Türkiye’nin demokratikleşmeme sorunudur. Ve tamamen iktidarın asimilasyoncu tavrından kaynaklanan sorunlardır. Eğer iktidar Alevilerin hayrına bir şey yapmak istiyorsa önce asimilasyoncu politikalarına son versin. Kamuda, özel kuruluşlarda Alevilerin işten atılmasını durdursun. İşe girmek isteyen Alevileri engelleyen sorunları ortadan kaldırsın. Bütün bunların olduğu yerde Alevilerin kapısına gidip ‘özel bir ihtiyacınız var mı?’ diye sormak tamamen kurumların başında bulunan insanların varsa eğer bir zafiyetleri onun üzerinden yol yürümek anlamına gelir. Kendilerince devşirme yapmak üzerine kurulu bir çalışmadır.”

“Kitleyi kontrol altına alma planı”

Ali Kenanoğlu son olarak hükümete olan desteğin son derece azaldığına işaret ederek şunları dile getirdi:

“Alevilerin gönlünü kazanabilmek, en azından orada kendilerine yönelik oluşabilecek olumsuz protestoların önünü kesmek için amaçları olabilir. Çünkü cemevlerinin başındaki kişileri durdurduğunuz zaman, önderi olmayan bir toplumun ne yapacağı çok belli olmaz. Yani örgütlü olmayan bir toplumun ne yapacağı belli olmaz. Ancak bütünüyle o Alevi önderlerini kontrol altına alma, onun üzerinde de kitleyi kontrol altına alma yöntemi olarak uygulandığını düşünüyorum. Bu konu ile ilgili hükümete sorularımızı soracağız.”

Eren Güven – Melis Ciddioğlu/ANKARA


Kaynak: PİRHA

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu