Röportajlar

Valiliğin engelleme kararı, yürüyüşümüzün gerekçesini anlatıyor

Kenanoğlu, HDP’nin Hakkari ve Edirne’den başlattığı Demokrasi Yürüyüşünü Evrensel Gazetesine değerlendirdi.


HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, HDP’nin Ankara yürüyüşünü engellemek adına Edirne Valiliğinin aldığı giriş yasağı kararına tepki gösteren Kenanoğlu, “Karar, yürüyüşümüzün gerekçesini anlatıyor” dedi.

 

HDP’nin ayın 15’inde başlatacağı yürüyüşe ilişkin açıklama yapan Edirne Valiliği, 14-17 Haziran tarihlerinde kente girişlerin sınırlandırıldığını açıkladı. Karara tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Valiliğin kente girişleri yasaklaması aslında yürüyüşümüzün gerekçesini iyi anlatmaktadır” dedi. Kenanoğlu, baskıcı ortamın, keyfi tutumların, Anayasa’ya aykırı davranışları deşifre etmek “hep birlikte” demek için yürüdüklerini söyledi. Kenanoğlu, Edirne’deki programı uygulayacaklarını da belirtti.

Valiliğin, yürüyüşü engelleme girişimine ilişkin Evrensel’e açıklamalarda bulunan Kenanoğlu, Türkiye’de siyasetin de normalleşmesini istediklerini belirterek, “Hak ve özgürlükler bağlamında insanların demokratik taleplerini dile getirebilme koşullarının oluşmasını istiyoruz” dedi.

“NORMAL OLMAYAN YASAKLAR VAR”

Türkiye’nin OHAL döneminden bu tarafa normal olmayan yasaklarla karşı karşıya olduğuna vurgu yapan Kenanoğlu, “Özellikle pandemi süreci de bu konuda bir bahane olarak kullanılmış ve artık “İş istiyorum, evime ekmek götüremiyorum” demek için bile insanlar sokağa çıkartılmaz, anayasal hakları dahi kullandırılmaz hale getirilmiştir. Bu süreçte yürütülen güvenlik politikaları ekonomik çöküntünün toplumda yaratacağı itirazları durdurmak amacıyla artırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Meclisten çarşı ve mahalle bekçilerine, zor ve silah kullanma yetkisi veren kanun teklifinin geçtiğini de hatırlatan Kenanoğlu, “Peki mahalle ve çarşıda kimler vardır. İşçiler ve esnaf vardır. Zenginler rezidanslarında, villalarında, zaten korunaklı sitelerinde yaşamaktadırlar. Bekçiler ekonomik sıkıntılar içerisinde yaşayan mahalle ve çarşıdan gelebilecek itirazları ve infialları engellemeye yönelik tedbirlerdir. Bu tedbirler ekonominin düzeltilmesi üzerine olması gerekirken güvenlik üzerine alınmakta ve baskıyı zulmü, korkuyu salmak üzerine kurulmaktadır” ifadelerini kullandı.

MAHALLEYE VE ÇARŞIYA İKTİDAR BASKISI

Bu süreçte mahalle ve çarşı üzerinde iktidarın baskısını artırdığına vurgu yapan Kenanoğlu, “İktidar, desteğini kaybetmiş olmanın öfkesiyle intikam duygularıyla hareket etmekte ve darbe hukuku uygulamaktadır. Bu darbeler bir taraftan halkın iradesini yok sayıp kayyım atamak, milletvekillerinin vekilliğini düşürmek diğer taraftan da seçim sisteminde oynayarak halkın iradesini tümüyle ortadan kaldırmak üzerinedir” diye konuştu.

Gidişata dur denilmesi gerektiğini de belirten Kenanoğlu, “Tüm muhalif kesimlerin hep birlikte itirazını yükseltmesi gerekmektedir. Bu yürüyüşü bir taraftan darbeye karşı demokrasiyi savunmak diğer taraftan ta tüm muhalif kesimler “hep birlikte” demek için yapıyoruz” dedi.

Edirne Valisinin kente girişleri sınırlandırmasının HDP’nin yürüyüşünü engellemeye yönelik olduğunu belirten Kenanoğlu, “Valiliğin kente girişleri yasaklaması aslında yürüyüşümüzün gerekçesini iyi anlatmaktadır. İşte tam da biz bu baskıcı ortamı, bu keyfi tutumları, Anayasa’ya aykırı davranışları deşifre etmek ve buna karşı ‘hep birlikte’ demek için yürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ülkedeki baskılara işaret eden Kenanoğlu, yürüyüş adının hükümeti korkutmaya yettiğini belirtti. Ali Kenanoğlu, “Yürüyüş daha başlamadan başarıya ulaşmış ve istediğimiz sonucu almıştır. Edirne Valisi çırpınıp dursun biz HDP olarak Edirne’deki planlamamızı ve programımızı uygulayacağız. Biz zaten yürüyüş derken neyi kastettiğimizi otoyollarda yapılacak bir yürüyüş olmadığını açıklamıştık” şeklinde konuştu.

İKİ KOLDAN YÜRÜYÜŞ OLACAK

HDP Merkez Yürütme Kurulu partili belediyelerine atanan kayyumlar ve belediye eş başkanlarının tutuklanmasının ardından Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesi üzerine “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” kararı aldı. 15 Haziran’da başlayacak yürüyüşün bir kolu HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğu Edirne’de diğer kolu ise Leyla Güven’in milletvekili seçildiği Hakkari’den yola çıkacak. (İstanbulEVRENSEL)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu