Röportajlar

HDP İstanbul Milletvekili Adayı Ali Kenanoğlu’nun Avcılar Yeşilkent’teki seçim çalışmasını izledik.

Yeşilkent'te HDP adayı ile karşılaşan seçmen: Barajı geçmeniz lazım

Fotoğraf: Evrensel

Yeşilkent’te HDP adayı ile karşılaşan seçmen: Barajı geçmeniz lazım

HDP İstanbul Milletvekili Adayı Ali Kenanoğlu’nun Avcılar Yeşilkent’teki seçim çalışmasını izledik. Seçmen, HDP’nin barajı geçmesi konusunda hemfikir.

Şerif KARATAŞ
İstanbul

HDP’nin İstanbul 3. Bölgede 4. sıra Milletvekili Adayı Ali Kenanoğlu’nun Avcılar Yeşilkent Mahallesinde seçim çalışmasını takip ettik. Türkmen Alevilerin ağırlıkta olduğu mahallede, seçmenler HDP ismini duyar duymaz, “Tamam sizin barajı geçmeniz gerekir” diyor. Sonra da evdeki oy sayısını belirtip, HDP’ye verilecek oy oranı ifade ediyorlar.

Alevilerin mücadelesinde öne çıkan isimler arasında yer alan Ali Kenanoğlu, 7 Haziran seçimlerinde 3. Bölgeden 5. sıradan milletvekili seçilirken, 1 Kasım seçimlerinde ise 4. sırada yer aldı. Kenanoğlu, sandıklarda yaşana şaibe sonrası seçimi 519 oyla kaybetmişti.

‘ŞU DEFTERİ DAHA ÖNCE 50 KURUŞA ALIYORDUK, ŞİMDİ 1.25’

Fotoğraf: Evrensel

Tokatlı Türkmen Alevi inancından olan Kenanoğlu’nun Avcılar Yeşilkent Mahallesindeki cemevi ziyareti ve esnaf ziyaretine eşlik ettik. Yeşilkent Mahallesi ağırlıklı olarak Tokat, Yozgaç, Amasya ve Çorum’dan göç alan bir yer. Türkmen Alevi inancına mensup olanların ağırlıklı olduğu mahallede, cemevi ziyareti öncesinde mahallede geziyoruz. Kırtasiyecilik yapan orta yaşlarda bir esnafla sohbet ediyoruz. İşlerinin okullar kapanmadan nasıl olduğunu sorduğumuzda, “Kötüydü. İş yok” diyor. Küçük not defterini göstererek, “Bunu daha önce 50 kuruşa alıyorduk şimdi oldu 1 lira 25 kuruş” diyor.  Erdoğan’a Alevilere dönük geçmişte kullandığı ifadeler nedeniyle bir tepkinin olduğunu söylüyor. 16 yıllık iktidarında ardından cemevlerine statü verme vaadinin mahalledeki Aleviler için bir karşılığının olmadığını söylüyor.  HDP’nin baraj tehlikesi nedeniyle HDP’nin barajı geçmesi için CHP’ye oy veren seçmenler arasında kendiliğinden evdeki oyları CHP ve HDP arasında böldüğünü anlatıyor.

‘ERDOĞAN’IN CEMEVİ VAADİNİN KARŞILIĞI YOK’

Fotoğraf: Evrensel

Yeşilkent Cemevi’nin önündeki sohbet edenlerin yanlarına gidiyoruz. Hepsi emekli. 6 kişiler. Selamdan sonra sohbete başlıyoruz. Seçimden seçime hatırlandıkları için tepkililer. Erdoğan’ın cemevlerine statü vaadini hatırlattığımızda gülüyorlar. 16 yıllık iktidarı döneminde Alevilere karşı söylemlerini hatırlatıp, artık iktidardan gitmesini istiyorlar. Bunun için de Muharrem İnce’ye destekleyeceklerini anlatıyor. Sohbet ilerken, HDP’nin baraj altında kalma durumuna getiriyorlar sözü. Aralarında biri gülerek, “Bu kez biz ihtiyarlar da toplu olarak HDP’ye oy atalım” diyor. HDP’nin barajı geçmesini istiyorlar. Zira HDP’nin baraj altında kalmasının AKP’nin haksız bir şekilde 60-70 milletvekili kazanması anlamına geldiğini söylüyorlar. Selahattin Demirtaş’ın tutuklu kalmasını da tepkililer. Bir süre sonra Ali Kenanoğlu, HDP Avcılar ilçe örgütü yöneticileriyle birlikte cemevine ziyaretini gerçekleştiriyor. Kenanoğlu, HDP’nin farklı inanç ve kültürlerin yer aldığı bir parti olduğunu söylüyor. Demirtaş ve partisine destek istiyor.

ESNAF ZİYARETİ

Cemevi ziyaretinin ardından Kenanoğlu, Balık Yolu Caddesi’nde esnaf ziyaretinde bulunuyor. Kenanoğlu, caddede bulunan CHP’nin seçim standına da ziyaret ediyor. Kenanoğlu’nun ziyaret sırasında Kenanoğlu’nun HDP’nin adayı olduğunu söyler söylemez verilen yanıtlar dikkat çekiyor. HDP’nin barajı geçmesi gerektiğini belirtikten sonra evdeki oy sayılarına göre HDP’ye verilecek oyları söylüyorlar. Kenanoğlu’ya 24 Haziran seçimlerini 7 Haziran seçimlerini kıyasla karşılaştıkları tepkilere ilişkin sorumuza şu ifadelerle yanıt veriyor: “7 Haziran’da seçmenle tartışıyorduk. Parti politikalarımızı anlatmaya çalışıyorduk. Şimdi ise HDP’nin adını duyar duymaz bize, ‘Tamam. Sizin barajı geçmeniz lazım. Evdeki oylarını söyleyip, HDP’ye verecek oylarını söylüyorlar. Seçmen seçime çoktan hazırlanmış durumda. Erdoğan ve AKP’nin yıllık iktidarından mağdur olanlar, gitmelerini istiyor.”

‘KANDİL OPERASYONU SEÇİM İÇİN’

Kadınlar tarafından hazırlanan Yeryüzü Sofrasına açılan iftardan sonra Ali Kenanoğlu ve HDP’nin 3. bölge milletvekili adaylarından dördüyle birlikte Erzurum Karayazı Koçan Köyü Atmaca ve Bozkuş Aile Derneği’nde geniş katılımlı bir toplantıya katıldı. Burada konuşan Kenanoğlu Kandil operasyonuna ilişkin Millet İttifakı’nı kuran partilere önemli uyarılarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda Kandil operasyonun farklı bir boyut kazanabileceğini düşünen Kenanoğlu, bunun şimdiden seçim için olduğunun seçmene anlatılması gerektiğini belirtiyor.

SURİYELİ MÜLTECİLER

ALİ Kenanoğlu ziyaretinde dikkat çeken bir diğer durum ise Suriyeli mülteciler oldu. Yeşilkent’te merdiven altı ağırlık tekstil atölyelerinde çalışan Suriyeliler karşılaştık. Çocuk yaşta olan Suriyeler uzun çalışma saatleriyle çalışarak ailelerine katkı sağlamaya çalışıyorlar.

https://www.evrensel.net/haber/354919/yesilkentte-hdp-adayi-ile-karsilasan-secmen-baraji-gecmeniz-lazim

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu