Röportajlar

Kobanê Davası: Mahkeme heyeti emirleri uyguluyor

Mezopotamya Ajansı: HDP’li Ali Kenanoğlu, iftira ve yalan üzerine kurulan Kobanê Davası’na dikkati çekerek, “Arkadaşlarımız bu iddiaları çürüttükçe, mahkeme heyeti utanç içerisinde kendilerine verilen emirleri uyguluyor” dedi.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanê Davası’nın 3’üncü duruşması, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü. Salonda takip ettiği duruşmayı değerlendiren HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Kobanê Davası’nın siyasi intikam davası olduğunun altını çizdi. Kenanoğlu, HDP’lilerin davada yargılayan konumda olduğunu belirterek, “Birçok yalanla iftira ve algıyla hazırlanmış davayı, arkadaşlarımız hakikatleri ortaya sererek çürütüyor. İddia makamı, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Selahattin Demirtaş’ın söylemleri karşısında kafalarını kaldıramıyorlar. Çünkü ortada tümüyle yalan üzerine kurulu iddianame var. Ve bu ispatlandıkça, heyet utanç içinde kendine verilen emirleri yerine getiriyor” ifadelerini kullandı.

Siyasi çıkarlar 

Kenanoğlu, davanın hukuki olmadığını ve siyasi çıkarlar doğrultusunda açıldığını kaydederek, şunları söyledi: “Zorlama bir davayla karşı karşıyayız. Öyle bir dava ki bu, savcı iddianamenin içerisinde kendi özel notlarını unutuyor. Mahkeme heyeti davayı titizlikle incelediğini söylüyor ama o notları davanın içerisinde kabul görüyor. Yargılamaya ilişkin avukatlarımız taleplerini sunuyor, kabul edilmiyor. Yargılamada esasa geçilmeden söylenenler bile bu davanın hukuki olmadığını, bu iddianamenin çöp olduğunu gösteriyor.”

Özel heyet

Avukatların reddi hakim talebinin reddedilmesine ilişkin konuşan Kenanoğlu, “Bu heyet olduğu gibi sadece bu davaya bakıyor, özel olarak seçilmişler. Bu hukuki bir yargılama olmadığı için, başka heyetin gelmesi mümkün değil. Bu davanın tarihi bir dava olduğunu bildiğimiz için, biz de ‘sonuç belli bir an önce bitsin’ diyecek durumda değiliz. Hukuki gerekçeyle hazırlanmamış olduğunu bildiğimiz halde, yine de itirazlarımızı yapıyoruz. Heyet bir an önce davayı bitirmek istiyor bu da yadsınamaz bir gerçek” diye belirtti.

Mafyatik düzen

Devlet-mafya-siyaset ilişkileri ile yolsuzluk iddialarının tartışıldığı bir dönemde HDP’lilerin mahkeme salonlarında olmasının “gülünç” olduğunu söyleyen Kenanoğlu, “Çete lideri açıklamalarıyla ülkeyi nasıl soyduklarını ve talan ettiklerini anlatıyor. Mahkemede HDP’yi gıda çalmak ve marketleri yağlamak iddiasıyla yargılıyorlar. Ülkeyi yağmalayan mafya düzeninin içerisinde bu durum gerçekten komik ve asılsız. Mafyatik düzenin içerisinde rant siyaseti yürütüyorlar. Bunlardan topyekun kurtulmaktan başka çaremiz yok” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu