Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs verilerini İBB ile paylaşmamasıyla ilgili soru önergesi

 

 

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, koronavirüs salgını ile ilgili olarak İstanbul’da yaşanan kontrol dışı duruma dikkat çekerek İstanbul’un Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği açılma kriterlerine göre kapatılması gerekirken neden kapatılmadığını ve Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs verilerinin alınması gereken önlemler kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile paylaşamamasıyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA‘ya soru önergesi verdi.


 

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

 

Aşağıda belirtilen soruların Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

                                                                                                               

 

 

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından yapılan açıklamalar göre; coronavirüs salgını ile ilgili olarak İstanbul’da kontrol dışı bir sürecin yaşandığı, Mart-Nisan-Mayıs döneminden daha endişe verici boyutlara ulaşıldığı belirtilmektedir.

Verilere göre hasta sayısının yüzde 50’sinin İstanbul’da görüldüğü bilinmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün iki adet açılma kriteri vardır. Birincisi en az 14 gün boyunca test sayısı artacak ama vaka sayısı da azalacak ki bir açılma olabilsin.

İkincisi en az 14 gün boyunca ölüm sayıları ve sağlık personeli hastalanma sayısının azalması gerekmektedir.

Türkiye’nin ve özellikle İstanbul’un şu anki verilerine bakıldığında iki kriter de göz önüne alınırsa İstanbul’da kesinlikle bir kapanmanın şart olduğu ortadadır.

Söz konusu açıklamaların devamında; İstanbul’da sağlık kurumlarının kendi notu ile ‘bulaşıcı hastalık’ diye gönderilen vefat sayılarına bakıldığında; son bir hafta için Türkiye’de açıklanan vefat sayısının en az 50 kadar fazlasının sadece İstanbul’da olduğu görülmektedir.

İBB Başkanlığı, hasta verilerinin belediyeye verilmesini neticesinde onların İstanbulkart’larına bu bilginin işleneceği ve otobüse binmeye çalışanlara gerekli işlemlerin yapılacağını açıklamaktadır.

Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı “İnsanların dışarıya çıkışlarında en önemli takip sistemi bizim elimizde; İstanbulkart. Milyonlarca kullanıcısı var. Hasta verilerini bize verin, biz de İstanbulkart kullanıcılarını engelleyelim. Otobüse geldiğinde kartı alarm verecek, uyarıyı yapacak ve biz gerekli işlemleri vatandaş hakkında başlatacağız.” yönünde açıklama yapmıştır.

Oysa şu yapılmaktadır: yolcular ulaşım araçlarına bindikten sonra takip ediliyor.

Ancak hasta verileri belediye ile paylaşılmayıp, onun yerine binenlere ceza yazalım anlayışı devam etmektedir.

İBB Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı’nın 14 Kasım 2020 tarihinde açıkladığı tabloya göre Türkiye genelinde 92 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıklamasına rağmen aynı gün İstanbul Mezarlıklar Müdürlüğünün verilerine göre ‘bulaşıcı hastalık’ tanımlamasıyla 164 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamaktadır.

Bu bağlamda;

1- Bu verilere göre salgının daha tehlikeli boyutlara ulaşmaması için İstanbul’un 2-3 hafta kapanması ile ilgili önerilere ilişkin bir değerlendirmeniz olacak mıdır?

2- Pandeminin tek başına maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyularak atlatılabileceğini düşünüyor musunuz?

3- Türkiye’deki vaka sayılarının nüfusu İstanbul’dan az olan Avrupa ülkelerinden dahi az açıklanması ne anlama gelmektedir?

4- İstanbul Sağlık kuruluşlarından Mezarlıklar Müdürlüğü’ne giden bilgi ile coronavirüsten ölenlerin sayısı neden aynı değildir?

5- Hasta verileri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile neden paylaşılmamaktadır?

6- Coronavirüslü bir hastaların araçlara bindikten sonra takip edilip ceza uygulanmasının amacı nedir?

7- Bu güne kadar coronavirüs hastası olup araçlara bindiği tespit edilen kaç hasta olmuştur ve bunlara ne kadar ceza kesilmiştir?

8- “Bulaşıcı hastalık” tanımlaması ne anlama gelmektedir?

9- Sağlık Bakanlığı’nın 14 Kasım 2020 tarihinde açıkladığı tabloya göre Türkiye genelinde 92 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirirken aynı gün İstanbul’da ‘bulaşıcı hastalık’ tanımlamasıyla 164 kişi yaşamını yitirdiğine göre bu çelişkili sayılar bakanlığınızca nasıl değerlendirilmektedir?

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu