Soru Önergeleri

Musevi lisesi futbol takımına Nazi selamı skandalı!

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 14 Mart 2023 tarihinde İstanbul Üsküdar Amerikan Lisesi ile Ulus Özel Musevi Lisesi arasında oynanan futbol maçında Musevi Lisesi öğrencilerine karşı Hitler Nazi selamı verilmesi üzerine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in cevaplaması için soru önergesi verdi. Yaşanan olaya ilişkin bakanlık tarafından inceleme başlatılıp başlatılmadığı sorulan önergeyle, bu suçların yaygınlaşmaması ve genç nesiller için farkındalık çalışmalarının çoğaltılması yönünde bir çalışmanın yapılıp yapılmadığı sordu. 

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

​​​​​​​​      

 

 

 

 

14 Mart 2023 tarihinde İstanbul Üsküdar Amerikan Lisesi ile Ulus Özel Musevi Lisesi arasında oynanan futbol maçında Musevi Lisesi öğrencilerine karşı Hitler Nazi selamı verildiği kamuoyuna yansımıştır.

“İzzet Stamati” adlı Twitter kullanıcısı, sosyal medya üzerinden iddiayı dile getirirken, utanç verici bu olayı Türkiye Yahudi Topluluğu da yine sosyal medya üzerinden iddiaları doğrulamıştır.

Avlaremoz’un haberine göre; konuyla ilgili UÖML öğrencileri yorum yapmak istemezken, veliler olayın gerçekleştiğini söylemektedir. UÖML müdürü Funda Kara’nın öğrencilere çok üzgün olduklarını, ÜAL ve müsabakayı düzenleyen kurum ile iletişimde olduklarını bildirirken ayrıca UÖML öğrencilerinin olay sırasında tepkilerini doğru şekilde getirdikleri için öğrencilerle gurur duyduğunu açıklamıştır.

İkinci Dünya savaşında Hitler’in Yahudi soykırımına giriştiği ve milyonlarca insanın hayatına mal olan utanç verici tarihinde, Nazilerin selamlaşma simgesi olan ve Hitler selamı olarak bilinen bu ırkçı işaretin, liseler arası futbol karşılaşmasında gençler tarafından kullanılması ürkütücü olduğu kadar utanç vericidir.

Lise gençliğinin Yahudi soykırımı çağrışımı yapan bu hitler selamını yapmasının, nasıl bir zihin yapısı ile yetiştirildiklerinin hem eğitimciler hem de aileler olarak sorgulanması ve bu tür davranışların toplum nezdinde mahkum edilmesi çok önemlidir.

Bu bağlamda;

1. Üsküdar Amerikan Lisesi oyuncularının, Ulus Özel Musevi Lisesi oyuncularına karşı gol sevinçlerini Nazi selamı vererek kutlamaları iddialarına ilişkin olarak Bakanlık olarak bir inceleme başlatılmış mıdır?
2. Lise öğrencilerinin Nazi selamı verecek kadar nefret suçu işlenmesinde eğitimcilerin payının olup olmadığı ile ilgili ayrı bir soruşturma yürütülecek midir?
3. Yaşanan bu utanç verici olay nedeniyle, başka inanç ve kimliklere karşı ayrımcılık, düşmanlık ve nefret suçlarının yaygınlaşmaması ve genç nesillerin bilgilendirilmesi için farkındalık eğitimlerine daha fazla yer verilmesi yönünde bir çalışma yapılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu