Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, motorlu kuryelere yönelik polis şiddetini Meclis gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, motorlu kuryelere yönelik polis şiddetini içeren olayları Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, İçişleri Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde motorlu kuryelerin pandemiyle beraber artan sayılarına ve çalışma yoğunluklarına dikkat çekerek motorlu kuryelere yönelik polis şiddeti içeren olayları örnek göstererek olaylara ilişkin soruşturma açılıp açılmadığını soruyor.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Türkiye’de motorlu kuryelerin sayısı son yıllardaki hızlı artışla birlikte yaklaşık 100 bin rakamına ulaştığı tahmin edilmektedir.

Motosikletle kuryelik hizmeti, pandemi döneminde uzaktan alışveriş ve yemek talepleri nedeniyle özellikle büyük şehirlerde daha da yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Motokuryeler bazı şirketlerin evrak ve eşyasını taşımak bazı şirketlerin ise yiyecek siparişlerini yetiştirme telaşıyla gün boyunca trafikte hızla motor kullanmak zorunda kalmaktadır.

31 Mayıs tarihinde, İstanbul’da yol kontrolünde bulunan polislerden biri, hareket halindeki motokurye sürücüsünün kaza geçirmesine sebep olabilecek bir hareketle kuryenin kaskına vurarak durdurmaya çalışmıştır. Kafasından kaskı fırlayan kurye, bu tehlikeli müdahaleyi motorunun kontrolünü kaybetmeden durmayı başarmıştır.

30/04/2021 tarihinde benzer bir olay Konya’da yaşanmıştır. Konya’da yaşanan bu vaka da cadde üzerinde trafik kontrolü yapan polisin yanından geçen motorsiklet sürücüsüne kaskla vurarak durdurmaya çalışmıştır.

Bu bağlamda;

1- Bahsi geçen son olayda seyir halindeki motokuryenin kaskına polis neden vurmuştur?

2- Bahsi geçen olayda seyir halindeki motokuryeye durması için polis tarafından ikaz yapılmış mıdır?

3- Seyir halindeki motokuryeyi kaskına vurarak tehlike atlatmasına sebep olan polis hakkında işlem yapılacak mıdır?

4- Yol kontrolünde durmayan motorsiklet sürücüsü polis tarafından nasıl durdurulmaktadır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu