Konuşmalar

ONİKİBİN YILLIK DİPSİZ GÖL’E AKP VAHŞETİ

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, onikibin yıl boyunca insanlığın dokunmadığı bir değer olan Dipsiz Göl’e, AKP’nin yaptığı vahşeti TBMM kürsüsünde dile getirdi.

Konuya ilişkin tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


    ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Bu havuz medyası o kadar komik duruma düştü ki şu manzarayı biliyorsunuz, Dipsiz Göl hikâyesini, bunu dahi savunur hâle geldiler; televizyon yayınlarında Dipsiz Göl’ün mahvedilmesini, talan edilmesini, suyunun boşaltılmasını savunur hâle geldiler.

    Şimdi bununla ilgili birkaç şey söylemek isterim. Yani bu nasıl bir para, mal mülk hırsıdır ki on iki bin yıl boyunca insanlık buraya dokunmamış, on iki bin yıl boyunca; ne devletler geçmiş, ne kavimler gelmiş geçmiş, ne sultanlar, ne saraylar, ne saltanatlar gelmiş geçmiş bu topraklardan on iki bin yıl boyunca; yahu, gelmişsiniz, siz burayı darmadağın etmişsiniz, on iki bin yıl boyunca insanlığın dokunmadığı bir değeri darmadağın etmişsiniz. Niye? Akıllının bir tanesi çıkmış demiş ki: “Orada hazine var. Para var, hazine var.” demiş ve koşarak orası darmadağın edilmiş. Böyle bir durum olabilir mi?

    İnsanların yaptıklarını belki terörize ederek, kriminalize ederek havuz medyanızla bertaraf edebilirsiniz, yalanlarınızı bu şekilde bertaraf edebilirsiniz de insanlık tarihine bunun hesabını nasıl vereceksiniz, vallahi merak ediyoruz.

    Teşekkür ederim. (HDP sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu