Konuşmalar

Sivas Kangal Pınargözü Köylülerin Sesi Meclis Kürsüsünde

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU,  Sivas kangal Pınargözü köyünde Altın Madeni arama çalışmalarına itiraz eden köylülerin sesini Meclis kürsüsünden dile getirdi.

Konuya ilişkin Tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


 

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Şimdi -bu konuşmaya çıkmadan birkaç saat öncesinde- yine, yeni bir mesaj var ve buradan ifade etmemiz de talep edildi, Sivas Kangal Pınargözü köyüyle ilgili. Buradaki köylüler şunu söylüyorlar: Koç Bakırtepe Altın Madeni işletme sahası için yeni sondaj alanı açıyorlar köyde ve o köylülerin Türkiye kamuoyuna iletmek istedikleri bir mesaj var. O mesaj da şu: “Sivas Kangal Pınargözü köyünde Koç grubu hem demir hem de altın çıkartıyor. Altının hem tenörü düşük hem de cevher yeterli değil. Biz, 2013 yılından beri yasal yollara da başvurarak altın çıkarımıyla ilgili mücadele ediyoruz. Üç kez Danıştayda durdurma kararı aldık. Ama hukuksuz bir şekilde altın çıkartmaya, maden çıkartamaya devam ediliyor. 2020 Mayıs ayında yeterli cevher olmadığından Bakırtepe Altın Madeni kapanacak. Şimdi yeni alanlar için köyümüzün içine kadar girdiler. Lütfen sesimizi duyurun.” diyorlar ve biz de bu Meclisin kürsüsünden seslerini duyuruyoruz.
Ve şunu da söylemeye devam edeceğiz arkadaşlar: Vatanseverlik, iktidarın siyasi hedeflerine “Evet.” demek değildir. Vatanseverlik, doğamızı, suyumuzu, ormanlarımızı korumaktır. Bir bütün olarak coğrafyamızın, vatanımızın toprağını, ormanını, suyunu, dağını, taşını korumaktır; bunların talan edilmesine karşı çıkmaktır, tarihî değerlerimizi korumaktır. Hasankeyf’i tahrip etmekle vatansever olamazsınız. Bunların hepsi de hikâyeden ibarettir.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu