ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Doğu Perinçek Sivas Madımak Katliamı Davasında İfade Vermelidir

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, 2 Temmuz Sivas Katliamında Aziz Nesin’in “Şeytan Ayetleri” kitabını yayımlayarak sözde provokasyon yapıldığını iddia edenler şunu bilmelidir diyerek, Şeytan Ayetleri kitabının Aziz Nesin tarafından değil, Doğu Perinçek’in Aydınlık dergisinde yayımlandığı, dolayısıyla Sivas Katliamı Davasında İfade vermesi gerektiğini belirtti.

Konuya ilişkin Tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

Dönem: 27 Yasama Yılı: 3 Tarih: 10.06.2020 Birleşim: 97 Ham Tutanak Sayfası:258-

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

Tutanak Metni:

    ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Şimdi, 2 Temmuz 93 Madımak katliamında, Sivas Madımak katliamında bir gerekçe sunuldu yani o zaman ki yaygın genel medya şöyle bir gerekçe sundu, dedi ki: “Bu Madımak katliamı, Aziz Nesin’in provokasyonuyla olmuştur.” Neydi o provokasyon yani iddia ettikleri provokasyon neydi? Aziz Nesin’in Salman Rüşdi’nin yayınladığı Şeytan Ayetleri kitabını yayınlamasıydı, bunu iddia ediyorlardı.

Şimdi, peki, gerçek böyle miydi? Geçen gün Aziz Nesin’in oğlu bunu anlatıyor ve şu anda, 2 Temmuz Sivas Madımak katliamında vefat edenlerin ailelerinin avukatları da mahkemeye dilekçe verdi Doğu Perinçek’in dinlenmesi için. Neden? Çünkü o gün yani 2 Temmuz 93’te, o tarihlerde Salman Rüşdi’nün kitabını, Şeytan Ayetleri kitabını yayınlayan Aziz Nesin değildi, Doğu Perinçek’ti, Aydınlık Dergisi’ydi.

Bu anlamıyla daha biz o tarihten Doğu Perinçek’in kimlere ve nelere hizmet ettiğini biliyoruz. Bugün Doğu Perinçek’in peşinden koşanlar, onun arkasından “HDP kapatılsın” yaygarası kopartanlar da çok geç kalmadan onun kim olduğunu öğrenecekler.
Hepinize geçmiş olsun. (HDP sıralarından alkışlar)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu