KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Kapısına işaret konulan ve ırkçı yazılama yapılan Sezer Öztürk karakolda tehdit edildi!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, İstanbul/Esenyurt’ta kapısına işaret konulan ve ırkçı yazılama yapılan Sezer Öztürk‘ün yaşadığı mağduriyeti Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. Sezer Öztürk’ün yaşadığı soruna dair sosyal medyada yaptığı paylaşımın şikayet için gittiği Kıraç Karakolu’ndaki polisler tarafından tehditle sildirilmesine ilişkin Kenanoğlu, yetkili mercilerin görevini yapmadığı gibi artık olaylardaki mevcut delilleri de kararttığını belirtti.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 4 Tarih: 16.07.2021 Birleşim: 104 Ham Tutanak Sayfası: 28

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, İstanbul Esenyurt’ta yaşayan Sezer Öztürk’ün evinin duvarına “Alevi defol, Kürt” yazıldı ve Maraş katliamından bildiğimiz çarpı işareti kondu. Sezar Öztürk, önce bunu fotoğraflayıp sosyal medya hesabından duyurdu, sonra da Kıraç Karakoluna gidip şikâyette bulundu. Ancak Kıraç Karakoluna gittiği zaman şöyle bir tepkiyle karşılaştı: Olayın üzerine gitmesi ve araştırması gereken Emniyet yetkilileri “Neden sosyal medya hesabında paylaşım yaptın? Bunlar halkı kin ve nefrete teşvik ediyor, bundan dolayı hakkında işlem başlatılabilir.” diyorlar mağdura ve mağdur, polislerin yanında paylaşımını silmek zorunda kalıyor.

Şimdi, 2012’den bu tarafa 38 vaka oldu, hiçbirinin sonucu yok, hiçbiriyle ilgili bir açıklama yok. Polisler ya da Emniyet teşkilatı ya da bir bütün olarak İçişleri Bakanlığı, üzerine düşeni yapması gerekirken, tam tersine delilleri karartmaya ve bunu paylaşanlara tepki göstermeye başladı.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu