Soru Önergeleri

Kenanoğlu: SGK’da kaç kişi sınavsız olarak Müdür kadrosuna atanmıştır?

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda   (SGK) şube müdürlerinin sınavsız olarak atandığı iddialarına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in cevaplaması üzerine soru önergesi verdi. Kaç SGK müdürünün sınavsız olarak atandığı sorulan önergeyle, bu ataması yapılan kişilerin kaçının Memur-Sen, kaçı KESK, kaçı T.Kamu-Sen veya diğer sendikalara üye olduğunun bilgisi istendi.

 

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN tarafından Anayasanın 98 ve İç Tüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK), şube müdürlerinin sınavsız atanabilmeleri için “hülleönce il müdür yardımcısı yapıldığı, ardından şube müdürlüğü görevine sınavsız atandıklarıyönünde kurum içerisinden bizlere ulaşan isimsiz ihbarlar iletilmektedir.

SGK’da, şef kadrosunda imza yetkisi verilerek müdürlük yaptırılanlar, önce il müdür yardımcılığı kadrolarına ataması yapılarak, 1 ay çalıştırıldıktan sonra kadrolu olarak Müdürlük kadrosuna, sınavsız, mülakatsız ve hukuka aykırı şekilde atama yapıldığı yönünde iddialar tarafımıza ulaştırılmıştır.

Bu şekilde sınavla Müdürlük kadrosuna atamaya hak kazananların önü kesildiği gibi, hülle yoluyla Müdürlük kadrosuna atananların iktidara yakınlığı ile bilinen Memur-Sen üyeleri arasında olduğu, seçimlerin yaklaşması nedeniyle boş kadroların hızlı bir şekilde doldurulmaya çalışıldığı iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

1- SGK’da şef kadrosundaki personelin önce SGK il müdürlüklerine müdür yardımcısı olarak atandığı sonra “hülle yoluyla sınavsız olarak merkez müdürlüklerine atama yapıldığıyönündeki iddialardan Bakanlığınızın haberi var mıdır? Varsa bu konuyla ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır?

2- SGK’da sınavsız olarak Şube Müdürlüğü kadrolarına atama yapılmış mıdır? Yapılmışsahangi hukuki hükme dayanarak yapılmaktadır? Bu atamaların sayısı kaçtır?

3- SGK’da sınavsız olarak Şube Müdürlüğüne atama yapılmışsa; bunların kaçı Memur-Sen, kaçı KESK, kaçı T.Kamu-Sen veya diğer sendikalara üyedir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu