Soru Önergeleri

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu milletvekillerinden Bursa’daki din dersi öğretmeninin Aleviler hakkındaki nefret söylemine ilişkin soru önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu milletvekilleri Bursa Hürriyet Anadolu Lisesi’nde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz’in Alevilere yönelik nefret söylemine ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı‘na (MEB) soru önergesi verdi. İnsanlık suçu işleyen bir kişinin eğitim hizmeti veremeyeceğini belirten HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ve HDP İstanbul Milletvekilleri Zeynel Özen ve Ali KENANOĞLU, zorunlu din dersinin eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ifade etti. Zorunlu din derslerine ilişkin hak ihlali kararlarını hatırlatan HDP Alevi Masası vekilleri, “Alevilere hakaret eden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz’in hakkındaki yoğun şikâyetlere rağmen soruşturma aşamasında neden halen açığa alınmayıp, görevden el çektirilmemiştir?” diye sordular.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

Bursa’da Hürriyet Anadolu Lisesinde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz’in sınıfta, “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değil. Alevilerin Hz. Ali’yi Hz. Peygamberimizin yerine koyduklarını, çoğu Alevinin ahlaki açıdan bozuklukları bulunduğunu, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşmasının da zina olduğunu” söylemesi üzerine sınıfta bulunan Alevi öğrenciler durumu ailelerine bildirdi. Ailelerin okula gelerek duruma tepki göstermeleri ve suç duyurusunda bulunmalarının ardından Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Fakat bu kişi soruşturma aşamasında açığa alınmayıp, görevini yapmaya devam etmektedir.

Bu şahsın Alevilere karşı nefret söylemleri çok açık ve net bir insanlık suçudur. Türk ceza kanununun 216. Maddesinde belirtilen halkı kin ve düşmanlaştırma veya aşağılama suçu işlenmektedir. Nefret söyleminde bulunan bir eğitimcinin mevcut okulda veya başka bir okula tayin edilerek eğitim faaliyetlerine devam etmemelidir. Başka bir okula tayin edilmesi halinde, nefret dolu düşüncelerini yaymaya devam etme ihtimali her zaman bakidir. Soruşturmanın selameti açısından derhal açığa alınmalı ve eğitimcilik yapmamalıdır.

Öte yandan Alevi öğrencileri bu örnekteki gibi sıklıkla nefret suçlarına maruz kaldığı zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin “eşitlik ilkesine aykırı” olduğuna hükmeden, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Türkiye’deki birçok yargı kararına rağmen uygulamada herhangi değişiklik olmadan devam etmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Bursa’da Hürriyet Anadolu Lisesinde görev yapan Alevilere hakaret eden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz’in hakkındaki yoğun şikâyetlere rağmen soruşturma aşamasında neden halen açığa alınmayıp, görevden el çektirilmemiştir?
  2. Öğretmen hakkında bir soruşturma başlatıp bitene kadar önümüzdeki süreçte görevden el çektirilmesi düşünülmekte midir?
  3. Alevi çocuklarının bu örnekteki gibi sıklıkla nefret suçlarına maruz kaldıkları zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin “eşitlik ilkesine aykırı” olduğuna hükmeden, AİHM ve Türkiye’deki birçok yargı kararının gereğinin yapılmasına dair bakanlığınız tarafından herhangi bir plan var mıdır?

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu milletvekillerinden Alevi öğrencilerin din derslerinde maruz kaldığı nefret söylemlerine ilişkin araştırma önergesi

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu