Soru Önergeleri

Tokat/Turhal Çaylı Köyü’ne yapılmak istenen taş ocağı Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Çaylı Köyü’ne yapılmak istenen taş ocağını Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde Kenanoğlu, taş ocağının yaratacağı çevre ve sağlık sorunlarına dikkat çekerek henüz ruhsatı dahi alınamayan projeden vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Tokat/Turhal ilçesine bağlı Çaylı Köyünün Eğer Tepe Mevkiinde Turhal Belediyesinin Taş Ocağı açma ruhsatı aldığı iddia edilmektedir. Ancak, edinilen bilgilere göre Belediyenin taş ocağı açma ruhsatının bulunmadığı, sadece başvuru girişiminde bulunulduğu öğrenilmiştir.

Bilim insanlarının açıklamalarına göre taş ocağı olan yerlerde çıkan tozun yerleşim alanlarında insanların sağlığını olumsuz etkileyeceği, bitki yapraklarını kaplayarak solunumu ve fotosentezi engelleyeceği, çiçeklenme döneminde döllenmeyi önleyeceği ve meyve oluşumunu azaltacağı belirtilmektedir. Bu durum tarlalardan alınacak mahsulün zamanla yok olmasına ve insan sağlığının tehlikeye girmesine neden olabilmektedir.

Yine, taş ocağı işletmelerinde yapılan patlatmaların çatlak/mağara sistemini bozacağı, çökmeler nedeniyle su yollarının değişmesine, suyun derinlere kaçmasına sebep olacağı söylenmektedir. Su kaynaklarını kullanan çiftçiler ile yerleşim alanları ve diğer tesislerin zarar görmesi söz konusudur. Taş ocaklarında yapılan patlatmalar deprem etkisi de yaratabilmektedir. Taş ocağından arta kalan çukurlar, arazinin yeraltı suyu akışını engellemektedir. Çukur ağaçlandırılamadığı için çöp gibi atık maddelerin doldurulduğu, lağım atıklarının boşaltıldığı bir pislik ocağına dönüşmektedir. Taş ocağı çukuruna doldurulan kirletici atıklar yeraltı sularına sızarak, içme sularını kirletmektedir. İnsanların hastalanmasına ve canlı ölümlerine neden olabilmektedir.

Dolayısıyla, Çaylı Köyünün arazileri talan edilerek, doğaya ve köy halkına zarar verecek bu girişimden bir an önce vazgeçilmelidir.

Bu bağlamda;

  1. Tokat/Turhal Çaylı köyünde yapılmak istenen taş ocağının ruhsatı ne zaman, hangi kurum veya kurumlar tarafından verilmiştir?
  2. Bu taş ocağının açılacağına yönelik yöre halkı bilgilendirilmiş midir?
  3. Taşocağından çıkacak toza maruz kalacak köy halkının sağlığı tehlikeye atılmış olmayacak mıdır?
  4. Taş ocağının sulama sularına, insan sağlığına vereceği olası zararla ilgili bir çalışma yapılmış mıdır?
  5. İnsanların yaşam alanlarına, su kaynaklarına, tarım arazilerine, doğaya ve canlılara zarar verecek olan bu taş ocağı işletmesine nasıl izin verilmektedir?
  6. Tokat/Turhal Çaylı köyünde ruhsatsız maden ocağı açma girişiminde bulunun ilgililer hakkında bir inceleme başlatılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu