Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Türkiye gazetesinin Şiilere yönelik hakareti Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye gazetesinin Şiilere yönelik hakaretini ve mezhepçi tutumunu verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, Şiileri “sapkın bir mezhep” olarak tanımlayan Türkiye gazetesine yönelik bir soruşturma açılıp açılmadığı ve yaptırım uygulanıp uygulanmayacağını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY‘a sordu.

Soru önergesi aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Türkiye adındaki bir gazetenin, 4 Mart 2021 tarihinde yayımladığı çengel bulmacada üç harften oluşan “Sapık bir mezhep” sorusunun cevabını “Şii” olarak düzenlediği ortaya çıkmıştır.

Türkiye Gazetesi alenen halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek, toplumu bölmek, kendisinden olmayana hakaret etme suçunu işlemektedir. Bu nefret söylemi ülkemiz için bir utanç vesikasıdır.

“Şia” terimi “takipçiler” veya “izdeşler” anlamına gelen Arapça kelimesinden gelmektedir. Tarihteki kullanım “Şiat-ı Ali” yani “Ali’nin takipçileri” anlamına gelen kısaltılmış şeklidir.

“Şiilik” veya “Şia” mezhebi mensuplarına “Şii” denir. Dünya geneli toplam Şii nüfusun 120 ile 170 milyon arasında olduğuna tahmin edilmektedir. İran, Irak, Azerbaycan, Yemen, Bahreyn, Katar, Türkmenistan ve Lübnan’da yaygın bir nüfusa sahip olup, Suudi Arabistan, Pakistan, Afganistan, Türkiye ve Suriye’de de yaşamını sürdüren Şii inanışına sahip insanlar olduğu bilinmektedir.

Ülkemizde “Caferi” olarak bilinen “Şii” mezhebine mensup yurttaşlarımız ile komşu ülkelerimizde yaygın nüfusa sahip bir inancı “Sapık bir mezhep” olarak nitelemek, bulmacaya konu etmek, gazete okurlarına mal edilemeyeceği bir yana ulusal çapta yayın yapan Türkiye gazetesi yönetiminin, basın yoluyla ve bu zihin yapısıyla inançlar arasında nasıl bir düşmanlık, kin ve nefret söylemi yaymaya çalıştığını göstermektedir.

Bu bağlamda;

  1. Türkiye adı verilen bu gazete hakkında bir inceleme yapılacak mıdır?
  2. “Şii”liği sapkın bir mezhep olarak tanımlayan Türkiye adlı gazeteye yaptırım uygulanacak mıdır?
  3. Halkı kin ve düşmanlığı sevk etme suçu ile birlikte bir inançsal gruba ağır hakarette bulunan Türkiye gazetesi hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu