Soru Önergeleri

Silivri Cezaevi’ndeki TV10 Emekçisi Tutsakların Matem Orucu Boyunca Yaşadıkları Zulmü Adalet Bakanına Sorduk

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLUAdalet Bakanı Abdulhamit Gül’e Silivri Cezaevi’ndeki tutsak TV10 emekçilerine cezaevi yönetiminin matem orucu boyunca uyguladığı zulmü sordu.


 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen soruların Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit GÜL tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99.maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Ali KENANOĞLU

İstanbul Milletvekili

KHK ile kapatılan TV10 çalışanı Kemal Demir 25 Kasım 2017 günü gözaltına alınıp tutuklu yargılanmak üzere Silivri Cezaevi’ne gönderilmiş, akabinde de kanal yöneticileri Veli Haydar Güleç ile Veli Büyükşahin de 10 Ocak 2018 tarihinde yapılan operasyonla gözaltına alınıp yine tutuklu yargılanmak üzere Silivri Cezaevi’ne gönderilmişlerdir. Ancak, yaklaşık 1 yıldır tutuklu yargılanan TV10 emekçilerine dair suç teşkil edebilecek bir husus tespit edilememesinden ötürü iddianame hala oluşturulamamıştır. Fakat buna rağmen, tutuklu yargılamaları hukuksuz bir şekilde devam etmektedir. Ayrıca kendileriyle görüşebilmek amacıyla bakanlığınıza yapmış olduğumuz başvuru cevapsız kalmış ve bu yolla görüşmemiz yine büyük bir hukuksuzluk örneği sergilenerek engellenmiştir.

11 Eylül itibariyle başlayan Matem Orucu’nu tutan tutsaklar, cezaevi yönetiminin bu durumu göz ardı ettiğini ve oruç için sağlanması gereken uygun ortamın cezaevi yönetimi tarafından sağlanmadığını ifade etmişlerdir. Yemeklerin oruç açım saati gözetilerek verilmemesi ve yine Matem süresince tüketilmesinin yasak olduğu bildirilmesine rağmen yemeklerin içinde et olması bu anlamda gösterilen tavır açısından örnek teşkil etmektedir. Ayrıca, uzunca bir süre oruçlu vaziyette kalan TV10 emekçileri, oruç açımı için gerek gördükleri ihtiyaçların cezaevi yönetimi tarafından karşılanmadığını ve ekmek-peynir ile oruç açmak zorunda kaldıklarını iletmişlerdir.

Daha önce de, kendi inançları uyarınca ibadetlerini yerine getirebilmeleri amacıyla Alevi Dedesi talebinde bulunan tutuklu TV10 çalışanlarının bu talebi karşılanmamıştır. Yanı sıra, yakınları tarafından gönderilen bağlama da cezaevi yönetiminin engellemelerinden ötürü TV10 emekçilerine ulaştırılamamıştır.

Bu kapsamda,

  • TV10 emekçilerinin maruz kaldığı hukuksuz yargılama bakanlığınız tarafından nasıl açıklanmaktadır?
  • Cezaevi yönetiminin Matem Orucu tutan tutsakların ibadetlerini göz ardı eden hatta gerçekleştirdikleri ibadeti engellemeye yönelik takınmış oldukları kasıtlı tavra istinaden –tutsakların Matem Orucu tuttukları kendilerine iletilmesine rağmen aynı tavrın devam etmesinden mütevellit – bir girişiminiz, incelemeniz olacak mıdır?
  • Yakın zamanda Armutlu Cemevi’nde ve Erzincan’da şahit olduğumuz Alevilere ve Aleviliğe yönelik saldırılar, baskılar ve engellemelerin benzeri/devamı niteliğindeki uygulamalara cezaevlerinde de maruz kalındığı yönünde Alevi kamuoyunda oluşan kaygıları giderebilecek bir açıklamanız var mıdır?
  • Tutuklu ve hükümlü Alevilerin inançları uyarınca ibadet etmeleri ve bu anlamda gerekli gördükleri taleplerin karşılanmıyor olmasının gerekçesi nedir?
  • 16 yıllık iktidarınız boyunca, her fırsatta, inanç noktasında hassasiyet taşıdığınızı ifade etmenize rağmen, konu Aleviler olunca bu hassasiyet neden göz ardı edilip, tali bir hal almaktadır? Taşıdığınız hassasiyet yalnızca belli başlı gruplar ile mi sınırlıdır?
  • 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde açıkladığınız seçim beyannamenizde, Alevilere yönelik vermiş olduğunuz taahhütler, seçim beyannameniz içerisinde yazılı olarak yer alan fakat uygulamada doğruluğu olmayan vaatler midir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu