Soru Önergeleri

Varto’daki Halk Yoklaması Boyunca Maruz Kaldığımız Polis Tacizini İçişleri Bakanlığı’na Sorduk

Halkların Demokratik Partisi 30 Aralık 2018 tarihinde 32 merkezde 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi’nde adaylarını belirlemek üzere halk yoklaması gerçekleştirmiştir. Bu merkezlerden bir tanesi de Muş’un Varto (Gımgım) ilçesiydi.

Gözlemci olarak katıldığım Varto’daki halk yoklaması ise polis gözetiminde gerçekleştirilmiştir. Halk yoklamasının başlaması itibariyle polislerce ilçe örgütümüzün girişine kamera yerleştirilmiş ve ilçe örgütümüze giriş çıkışlar gözetim altında tutulup, kayda alınmıştır.

Bu müdahale halk yoklamasında kendi adayını belirlemek üzere ilçe örgütümüze gelen partililerimizde gerginliğe yol açmış, yoklama sürecinin emniyetçe katılımcıların fişlendiği yönünde kaygılar dile getirilmiştir.

Seçim sürecimizi kriminalize etmeye, engellemeye ve katılımı düşürmeye yönelik bu tacizin teşhir edilmesi ve hangi gerekçelerle yapıldığını öğrenmek açısından İçişleri Bakanlığı’nın yanıtlaması talebiyle konuya ilişkin bir soru önergesi hazırlayıp, konuyu TBMM gündemine taşıdık.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen soruların İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99.maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

Ali KENANOĞLU

İstanbul Milletvekili

 

Halkların Demokratik Partisi tarafından 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi kapsamında aday belirlemek amacıyla, Türkiye’nin 32 bölgesinde, 30 Aralık 2018 tarihinde halk yoklaması gerçekleştirilmiştir. Güçlü bir aday profili ortaya çıkarmak ve demokrasinin gereklerini yerine getirmek için planlanan halk yoklamalarından biri de şahsen gözlemci olarak katıldığım Muş’un Varto ilçesinde gerçekleştirilmiştir.

Fakat, Varto ilçe örgütümüzde halk yoklamasına başlamamızla birlikte, parti binamızın önüne ilçede görevli polislerce kamera yerleştirilmiş, oy kullanmak için gelen seçmenlerin ve parti çalışanlarımızın görüntüleri alınmıştır.

İlçe örgütümüzde demokrasinin bir gereği olarak gerçekleştirdiğimiz halk oylamalarına kriminal bir görünüm veren bu hadise, halk yoklamasında oy kullanarak kendi yerelinin adayını belirlemek isteyen ilçe halkını ve süreci takip etmek üzere gelen partililerimizi rahatsız etmiş, halk yoklaması sürecinin halk tarafından takip edilmesini olumsuz yönde etkilemiş ve engellemiştir. Kolluk kuvvetlerinin ilçe örgütümüzün önüne kamera yerleştirmesi, Varto halkı tarafından HDP çalışanları ve seçmenlerini fişlemek, gözdağı vermek olarak yorumlanmıştır.

Bu bağlamda;

  • Halkların Demokratik Partisi’nin 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri’ne yönelik halk yoklaması çalışmalarının, kolluk kuvvetlerince kamera yerleştirilerek gözetim altında tutulduğu Bakanlığınızın bilgisi ve isteği dahilinde midir?
  • Halk yoklaması yapılan seçim merkezlerinden biri olan Muş Varto’da, ilçe örgütümüzün önüne kamera yerleştirilmesindeki amaç nedir? Kolluk kuvvetlerince alınan bu görüntüler ne amaçla arşivlenmekte ya da kullanılmaktadır/kullanılacaktır?
  • Meclis’te grubu bulunan diğer siyasi partilerin Varto’da yürüttüğü faaliyetler için de benzer bir uygulama söz konusu mudur?
  • İlçe sakinlerinin de belirttiği gibi, alınan bu görüntüler HDP seçmenlerini belirlemek ve kriminalize etmeye yönelik mi kullanılacaktır?
  • 30 Aralık 2018 günü halk yoklaması yapılan 32 merkezden hangilerinde buna benzer bir uygulamaya gidilmiştir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu