Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

Tokat’ta Alevilerin kutsal mekanlarından biri olan Ağaçkesilen ziyaretgahı yok edilmek isteniyor!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili  Ali KENANOĞLU, Tokat’ın Reşadiye ve Almus ilçelerine bağlı Alevi köylerinde yaşayan on binlerce yurttaşın bir araya geldiği ve cem olduğu Ağaçkesilen ziyaretgahının bulunduğu bölgeye yapılmak istenen Reşadiye-Yozgat Enerji Nakil Hattı‘nı Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde Alevi toplumunun eşit yurttaşlık talebi karşılık bulmaz ve yaşadığı sorunlar görmezden gelinirken Alevi inancına yönelik saldırılar karşısında resmi kurumlarca sessiz kalındığını ve hatta saldırıların teşvik edildiğini belirtti.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Tokat/Reşadiye-Almus ilçelerine bağlı; Gökköy, Dereköy, Dolay, Beşdere, Durudere, Sazak gibi köylerde yaşayan onbinlerce yurttaşımızın kutsal bildiği, itikat ettiği, sonbahar aylarında bir araya gelip cem olduğu Ağaçkesilen ziyaretgahın bulunduğu 2000 rakımlı dağdan, Reşadiye-Yozgat Enerji Nakil hattı geçirilmek istenmektedir.

Yörenin aşiretleri, Pir Sultan Abdal, Şeyh Hasan, Hubyar Baba talipleri olarak açık havada ve 700 yaşında olduğu rivayet edilen kutsal meşe ağaçlarının altında; baba, dede ve ecdattan gördükleri usul içinde, inanç ve itikatlarını sürdürmekte, barış ve kardeşlik içinde yaşamını sürdürmektedirler.

Türkiye’de yaşayan Alevi toplumunun eşit yurttaşlık talepleri karşılık bulmazken, yaşadığı yörelerde halen daha yol, su, okul, sağlık gibi en sıradan hizmetlerinin karşılanmasında binbir zorluk çıkarılırken, inançlarına saldıranlar karşısında ya sessiz kalınıyor ya da saldırılar bizzat teşvik ediliyor.

Bu saldırıların bir yenisi de şimdi Reşadiye- Yozgat enerji nakil hattının yapılmak istendiği, yörede yaşayanlar için kutsal sayılan, kurban tığlanıp cem olunan 2000 rakımlı dağda bulunan Ağaçkesilen Ziyaretgahına yöneliktir.

Bu bağlamda;

  1. Reşadiye-Yozgat enerji nakil hattı neden Tokat-Reşadiye Ağaçkesilen Ziyaretgahının bulunduğu yerden geçirilmek istenmektedir?
  2. Enerji nakil hattı Ağaçkesilen Ziyaretgahına zarar vermeden daha müsait bir yere neden inşa edilmemektedir?
  3. Enerji nakil hattı Ağaçkesilen Ziyaretgahı sınırlarına dokunulmadan yapılamamakta mıdır?
  4. Enerji nakil hattı Ağaçkesilen Ziyaretgahının çevresinde bulunan ve 700 yaşında olduğu rivayet edilen kutsal meşe ağaçları kesilmeden yapılamamakta mıdır?
  5. Ağaçkesilen Ziyaretgahı neden tahrip edilmek istenmektedir?
  6. Yörede yaşayan halkın ve köy muhtarlarının yaptığı itiraz başvuruları dikkate alınacak mıdır?
  7. Yapılan itirazlar göz önünde bulundurulup, hat güzergahının değiştirilmesine yönelik bir planlamanız olacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu