ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Yargı Dedelerden Talimat Almayacak Dediniz, Talimat Almadan Karar Veremeyen Bir Yargı Oluşturdunuz!

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Adalet Komisyonunda Barolar Yasası görüşülürken yaptığı konuşmada; 2010 referandumunda Yargı Dedelerden talimat almayacak diyerek algı yaratanların, talimat almadan karar veremeyen bir yargı oluşturduğu üzerinde durdu.

Konuya ilişkin Tutanak metni ve konuşma videosu aşağıdadır.


TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

5.07.2020 tarihli ADALET KOMİSYONU

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

Tutanak Metni:

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Bu yargıyı ele geçirme meselesi, 2010 referandumuyla başladı ve 2010 referandumunda iki tane önemli motivasyon vardı sizin halka yönelik ortaya sürdüğünüz; özellikle kendi tabanınıza sürdüğünüz iki önemli motivasyon vardı.

Bunlardan bir tanesini bütün darbelerle ve darbecilerle hesaplaşmak diye ifade etmiştiniz. Bunu gerçekleştirmediniz yani 12 Eylülün bütün yasaları, bütün kuralları, bütün hukuksuzlukları büyük çoğunlukla devam ediyor; bunu görüyoruz. Bunun üzerine tam da bizim “sivil darbe” diye ifade ettiğimiz kendi darbelerinizi de oluşturdunuz.

Diğer bir motivasyon kaynağınız, özellikle Türkiye’nin çoğunluğunu oluşturan Sünni Türk toplumuna yönelikti “Yargıyı Alevilerden temizleyeceğiz” söylemiydi.

Bunu, şimdiki Cumhurbaşkanı bizzat şöyle ifade etmişti: “Artık yargı dedelerden talimat almayacak.” Cümlesi tam da bu şekildeydi. Oysa, yargı hiçbir zaman dedelerden talimat almamıştı çünkü yargı hiçbir zaman dedelerin, Alevilerin lehinde kararlar vermemişti yani bugün nasılsa o gün de öyleydi aslında; bunu siz de biliyordunuz ama toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan ve sizin de oy deponuz olan Sünni Türk toplumsal kesimini o değişikliğe ikna edebilmek için böyle bir söylem oluşturdunuz ama şöyle bir sonuca da yol açtı bu: Dedelerden talimat almayan bir yargı, o referandumla yapmış olduğunuz değişiklik ve HSYK’deki değişiklikle birlikte FETÖ’den talimat almaya başladı, neredeyse FETÖ liderinin onayı olmadan kimi kritik davalarda asla karar veremez hâle geldi; bunun sonuçlarını da hep birlikte yaşadık.

Şimdi ne oldu peki, FETÖ devre dışı bırakıldıktan sonra yargı bağımsızlaştı mı? Bunun da mümkün olmadığını hep birlikte görüyoruz ve şu anda da AKP’den, tabir yerindeyse tek adamdan talimat alan bir yargıyla karşı karşıya durumdayız. Şu anda da barolara yönelik bir hamleniz var ve bu hamleyle birlikte bunu Meclisten geçirerek -sayısal çoğunluğunuz var tabii- ele geçiremediğiniz için kendi yandaş barolarınızı oluşturarak da buradaki hâkimiyetinizi ve totaliter rejim anlayışınızı oluşturmak istiyorsunuz.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu