AçıklamaBasın & Medya

10 Ekim Katliamı Barış Diyenleri Cezalandırma Çatışma Sürecini Destekleme Bombasıydı

‘Gar Katliamı IŞİD’e ihale edildi; Davutoğlu’nun da katliamda sorumluluğu var’

PİRHA- 27. Dönem HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın toplumun barış talebine yönelik İŞİD’e ihale edilen bir katliam olduğu vurgusu yaparak, “IŞİD taşeron olarak kullanıldı. O günden bugüne barış taleplerine saldırılar devam ediyor. Karamollaoğlu’nun Sivas Katliamı’nda ne kadar sorumluluğu varsa, Ahmet Davutoğlu’nun da bu katliamda sorumluluğu vardır. Kendisi o dönem başbakandı” dedi.

Ankara Gar Meydanı’nda 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen “Barış ve Demokrasi” mitingine katılanlara yönelik İŞİD’ın gerçekleştirdiği bombalı saldırının üzerinden 8 yıl geçti.

CAN TV’de Veli Haydar Güleç’in hazırlayıp sunduğu ‘Candan Bakış’ programında konuşan 27. Dönem HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 2015 yılında çözüm sürecinin bitirilmesi kapsamında toplumun barış talebinin katliamlar ile cezalandırıldığını söyledi. Kenanoğlu, katliamın IŞİD’e ihale edilerek barış talebinin yerini savaş çığırtkanlığının almasına zemin hazırlandığını ifade etti.

“BARIŞ TALEBİNE KARŞI SAVAŞ KONSEPTİ KURULDU”

Kenanoğlu, 2015 yılında çözüm sürecinin bitirilmek istenmesine dair yükselen itirazların, savaş konsepti ile susturulmak istendiğine değinerek şunları belirti:

“Veli Saçılık, ’10 Ekim Ankara Gar Katliamı IŞİD’in saldırı değil üzerimize salınmasıydı’ demişti. Önemli bir tespitti. 2015 yılı çözüm sürecinin bitirilerek çatışmalı sürecin başlatıldığı, insanların evine ateş düşerek tekrar cenazelerin geldiği bir süreçti. Çatışmalı sürecin başlamasına yönelik ciddi itirazlar var. Bir asker cenazesinde rütbeli bir subay haykırarak, ‘Neden bu ölümler var. Yoktu da niye oldu’ diyerek bir itirazda bulunuyordu. Toplumun genelinden de böyle itirazlar vardı ve itirazları durdurmaları gerekiyordu. Bir savaş konsepti başlamıştı ve bu savaşın desteklenmesini bekliyorlardı. Çözüm sürecine ciddi bir destek ardır ve bu desteğin sürdürülmesi, toplumun savaş çığırtkanlığı yapması gerekiyordu. Barış taleplerine karşı cezalandırmanın bir süreci olarak başladı ve yüzlerce insanın katledilmesiyle başladı.”

“KATLİAM IŞİD’E ‘İHALE’ EDİLMİŞTİ”

Katliamın IŞİD’e ‘ihale’ edilerek barış isteyenlerin cezalandırılmak istendiğini ifade eden Kenanoğlu, “Toplumun önemli kesimlerinden yükselen barış talebinin, çatışmalı sürece olan itirazın sonlandırılması ve toplumun baskılanması için ihale edilen bir katliamdı. Bunları biliyoruz ve mahkeme belgelerine yansıdı. Ankara Valiliği yeterli önlem almadığı için suçlu bulundu ve tazminata mahkum edildi. IŞİD taşeron olarak kullanıldı. O günden bu güne barış taleplerine karşı saldırılar devam ediyor” dedi.

“DAVUTOĞLU’NUN KATLİAMDA SORUMLULUĞU VARDIR”

Ankara Katliamı’ndan sonra dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘oylarımız arttı’ açıklamasını hatırlatan Kenanoğlu, “O gün katliamın olduğu yerdeydim ve o gün adli tıpta görev yaptım. Ekim ayı ve insanlar battaniyeler ile dışarıda sabahladılar. Yakınlarını kaybedenler acı içerisinde beklerken, adli tıp binasının hemen yanı başında fişek gösterisi vardı. Bu çok zorumuza gitmişti. Valiyi aradım ve bunun durdurulmasını istedim, lakin müdahale edemediklerini söylediler. Hiç kimse aklayıp paklamasın; Ahmet Davutoğlu o katliamdan sonra ‘oylarımız arttı’ demişti. Karamollaoğlu’nun Sivas Katliamı’nda ne kadar sorumluluğu varsa Ahmet Davutoğlu’nun da bu katliamda sorumluluğu vardır. Kendisi o dönem başbakandı” şeklinde konuştu.

Programın tamamına buradan ulaşabilirisiniz.

PİRHA/İSTANBUL

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu