KonuşmalarTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu Meclis kürsüsünden sordu: “128 milyar dolar nerede?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda Merkez Bankası rezervlerinden kaybolan 128 milyar doları gündeme getirdi. Kenanoğlu, Meclis kürsüsünden 128 milyar doların hangi kurdan kimlere satıldığını sorarak muhalefet olarak yanıt alana kadar “128 milyar dolar nerede?” diye sormaya devam edeceklerini ifade etti.

Konuşma tutanak metni ve videosu aşağıda yer almaktadır.


Dönem: 27 Yasama Yılı: 4 Tarih: 13.04.2021 Birleşim: 71 Ham Tutanak Sayfası: 69

HDP GRUBU ADINA ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, sayın vekiller; Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Evet, malum soru sorulmaya devam ediyor: “Merkez Bankasındaki rezervler nereye gitti, 128 milyar dolar nerede, kısacası para nerede?” Şimdi, bunu sormuşuz, hep de soruyoruz “Para nerede?” diye. Buna ilişkin verilen cevaplar var: işte, 22 Şubatta Sayın Cumhurbaşkanı şöyle demiş “Döviz rezervi 132 milyar dolara kadar çıktı, ondan sonra bir düştü 95’e indi. Biz yeniden 132’ye çıkarttık, bunda herhangi bir sıkıntı yok.” 24 Şubatta grup toplantısındaysa 128 milyar doların büyük kısmının salgın döneminde harcandığını söylüyor, “Salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik.” diye ifade ediyor. 10 Marttaysa “Tutturmuşlar ‘Şu kadar para nerede, bu para nerede?'” diye cevap veriyor ve “Herhangi bir kayıt yok.” diye devam ediyor konuşmasına. Tabii, sormaya devam ediyor muhalefet bunu “Bu para nerede?” diye ve KİT Komisyon Başkanı 11 Nisanda şunu söylüyor: “Nihayetinde ödemeler dengesi açığının finansmanının doğal sonucu olarak rezervlerde değişim söz konusu olmuştur.” Yani “Rezervlerde bir değişim söz konusu olmuştur.” diyor. 12 Nisandaysa yine AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ “128 milyar dolar kasada yani herhangi bir şey olmamıştır.” diyor. Şimdi, baktığınız zaman parayla ilgili iktidar partisinden gelen açıklamalar bile birbirini tutmuyor. Yani ortada bir erime var, olmayan bir para var, kaybolan bir para var. Şimdi, bu para Merkez Bankası rezervlerinden alınmış ve piyasaya sürülmüş, bankalara satılmış ya da arza sunulmuş. Buradaki mesele şu: Bu paralar hangi fiyattan kimlere satıldı? Burası karanlık, burası belli değil, kime verildiği, kimlerin zengin edildiği, kimlerin bu işten menfaat elde ettiği ya da bu dolar rezervinin hangi kurdan eritildiği belli değil.

Şimdi, öyle bir durumdayız ki bunu sorduğunuz zaman hakkınızda soruşturma açılıyor. İşte muhalefet partisi CHP pankart astırdı her tarafa, savcılar hakaretten soruşturma açmaya ve pankartları indirmeye başladılar. Ya babanızın şirketi değil burası, babanızın malı da değil. Bu ülkenin kaynaklarının nerede olduğunu soruyoruz ve sormaya da devam edeceğiz. Bu, sizin düğünde biriktirdiğiniz altınlardan oluşturduğunuz bir para değil ki bu ülkenin bir kaynağı, herkesin burada katkısı var, bu ülkenin ortak değeri ve Hazinede birikmiş bir para. Kime verdiniz, kime sattınız, hangi kurdan verdiniz, kimler aldı bunu?

 (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Buyurun, toparlayın.

ALİ KENANOĞLU (Devamla) – Yani bu soruları, asılan afişlerde sorulan soruları ya da “128 milyar dolar nerede ki?” diye sorulan sorunun cevabını sarayın o kocaman duvarlarına asarak verebilirsiniz, açıklayarak da cevabını verebilirsiniz. Ancak bunun cevabını hiçbir şekilde vermediğiniz gibi bu soruyu sormak bir suç teşkil ediyor sizin açınızdan. Çünkü dolar rezervlerindeki kayıp büyük, zengin edilenler meçhul -yani kamuoyu tarafından meçhul, bizler biliyoruz az çok nereye gittiğini- dolayısıyla bunu açıklamakla yükümlüsünüz. Biz bu soruyu sormaya devam edeceğiz: “Para nerede?” (HDP sıralarından alkışlar)


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu