Konuşmalar

Kenanoğlu: Hangi yandaşın neye ihtiyacı varsa bu torba yasa ile Meclis’e getirildi!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndaki torba yasa teklifi görüşmelerinde iktidar tarafından getirilen ek öneriler üzerine konuştu. İktidar yandaşlarının istekleri üzerine hazırlanmış bir torba yasa teklifinin Meclis’e getirildiğini belirten Kenanoğlu, iktidarın sayısal çoğunluğuna güvenerek Anayasa’ya aykırı kanun teklifini yasalaştırmak istediğini ifade etti.

Konuşma videosu ve tutanak metni aşağıda yer almaktadır.


15.12.2022 tarihli SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU

Konuşmacı: ALİ KENANOĞLU Seçim Çevresi: İSTANBUL

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan, öncelikle usulen görüşmemiz gerekiyordu ancak siz direkt konuya girdiniz çünkü bizim bir usul üzerinden görüşme talebimiz de vardı. Ya bir defa bugünün başında yani bugün derken aslında gece şu anda saat 02.36 yani dünün sabahında bu Komisyon toplanmaya başladığı zaman kanunun tümü üzerindeki görüşlerimi aktarırken şunu söylemiştim. Yani 2022 yılının son Meclis oturumu önümüzdeki hafta yapılacak. Dolayısıyla bu oturumda, bu hafta içerisinde 31/12’den önce hangi kurumun, hangi Bakanlığın, hangi yandaş şirketin, hangi kapitalist firmanın neye ihtiyacı varsa ya da hangi yandaş sendikanın neye ihtiyacı varsa hepsi derlenmiş, toparlanmış, getirilmiş bizim önümüze konmuş. Bu yetmiyor gibi gecenin sürprizi olarak da bir 200 milyar lira borçlanma yetkisi istiyor Hazine ve Maliye Bakanlığı. Kimden istiyor? Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar ve Bilgi Teknolojileri Komisyonundan istiyor yani bizim Komisyondan istiyor. Şimdi bu mesele öncelikle usule aykırı yani bizim Komisyon yani bu Komisyon bu yetkiye haiz bir Komisyon değil. Bunun bir kere kesinlikle geri çekilip ilgili komisyona gönderilmesi gerekir, orada tartışılması gerekiyor öncelikle yani diğer meseleler ayrı yani Anayasa’ya aykırılık, bu paraya ihtiyaç var mı, bu borçlanma niçin yapılıyor, niye bugüne kalmış, niye bu mesele gelmiş meselesinden önce bir defa bu bizim yani bu Komisyonun işi değil bu.

Şimdi bu saate kadar yani dün sabah başlayan Komisyon oturumunda zeytinlikleri konuştuk, limanları konuştuk, OHAL Komisyonunu konuştuk, en son sendikaları konuştuk, şimdi geldik Hazine ve Maliye Bakanlığının borç talebini konuşuyoruz ve gecenin bu saatinde bizim 200 milyar lira borçlanma yetkisini onaylamamız isteniyor. Tabii ki biz onaylamayacağız, kabul de etmeyeceğiz ama buradan oy çokluğuyla, sayısal çoğunluğunuza güvenerek gece yarısı operasyonuyla bir 200 milyar lira bütçeye ek olarak bir borçlanma çıkartacaksınız. Ya bunun hiçbir tarafının kabul edilebilecek bir tarafı yok yani. Yani usule de uygun değil, Anayasa’ya da uygun değil, Meclisin kanun yapma tekniğine de uygun değil. Bütçe daha görüşülürken, şu anda bütçe görüşmeleri sürerken ek bütçe talebi istemek yani bunu izah edecek bir tarafı da olmadığını ifade ediyorum ve ben usul açısından bir defa bunun reddedilmesini talep ediyorum, usul açısından reddedilmesini talep ediyorum önergenin.

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu