Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

AFAD Çanakkale’deki milyonlarca liralık yolsuzluk Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda görevli müfettişlerin yaptığı denetimler sonucunda kesinleşen ve milyonlarca lirayı bulan yolsuzluğu Meclis gündemine taşıyarak konuyu İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU‘ya sordu. Kenanoğlu soru önergesinde 2016 yılından bu yana gerçekleştiğini belirttiği yolsuzlukların doğal afetler gibi acil durumlarda vatandaşların yardımına koşan bir kurumda yaşanmış olmasının ve bu durumun uzunca bir süre tespit edilememesinin ciddi bir eksiklik olduğunu vurguluyor.

Soru önergesi aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

Çanakkale’de kurum ihalelerinde haksız menfaat temin ettikleri ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nü (AFAD) 5 milyon lirayı aştığı ileri sürülen vurgun, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda görevli müfettişlerin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne yaptığı denetimler sırasında ortaya çıkmıştır.

Yapılan denetimlerde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde 2016 yılından buyana yaşanan yolsuzluklar tespit edilmiştir.

Söz konusu tespitlere göre; 2016 yılından buyana kurumun tüm ihaleleri incelendiği, yapılan denetimlerde kurum tarafından alındı gibi gösterilen battaniyeden, çadıra, bilgisayar malzemelerinden, arama kurtarma ekipmanlarına kadar birçok malzemenin depolarda bulunmadığı, depolarda onlarca lastik ve jant bulunmasına rağmen o ebatlara uygun kurumda araç bulunmadığı, esnaftan usulsüz fatura kesilerek milyonlarca lira ödeme yapıldığı, bilgisayar malzemelerinin piyasanın çok üstünde satın alınarak kurumun milyonlarca lira zarara uğratıldığı ortaya çıkmıştır.

Yine müfettişlerin denetimlerine göre; Saraycık Köyü’nde kurulan yeni hizmet binası ve konteyner depolama alanlarının inşası sırasında yapılan birçok yolsuzlukta gün yüzüne çıkarılmıştır.

Denetimlerde; Müdür L.Y.’nin “olur” imzasıyla kurumda ihalesiz bir çok firmaya ödeme yapıldığı, yapılan ödemelere rağmen bir çok inşaat malzemesinin alınmadığı yada kuruma teslim edilmediği, Müdür L.Y imzasıyla bir firmaya 78 bin 852 lira ödeme yapılmasına rağmen faturada yer alan malzemelerin teslim alınmadığı, ayrıca kurum için 22 Kasım 2018 yılında sipariş edilen 110 adet montun parasının ödenmesine rağmen teslim alınmadığı fakat 4 aralık 2018 tarihinde teslim alınmış gibi evrak düzenlendiği de tespit edilmiştir.

Doğal afetler ve acil durumlarda vatandaşların yardımına koşan AFADözellikle depremlerde vatandaşların en yakınındaki isim olduğu bilinmektedir. Böylesine önemli bir görevi sürdüren kuruluşun yolsuzlukla anılmasının şaşkınlık yaratması bir yana usulsüzlüğün tespitinde gecikme yaşanması ise ayrı bir handikaptır.

Bu bağlamda;

1- Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nü milyonlarca lira zarara uğrattıkları ileri sürülen sorumlular hakkında soruşturma açılmış mıdır?

2- Dört yıldan beridir süren bu yolsuzluk olayları bu güne kadar neden tespit edilmemiştir?

3- Yolsuzluğa bulaşan personeller görevden el çektirilmiş midir?

4- Yolsuzluğun maddi karşılığı sorumlulardan tahsil edilecek midir?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu