Haberler

AKP’nin Cemevi vaadine Kenanoğlu’ndan tepki

Kenanoğlu: AKP’nin cemevi vaadi Aleviler için yok hükmündedir

HDP milletvekili adayı Ali Kenanoğlu, Erdoğan’ın açıkladığı seçim bildirgesinde cemevlerine statü tanıyacaklarına ilişkin vaadin Aleviler açısından yok hükmünde olduğunu vurguladı.

AKP’nin seçim bildirgesinde yer alan cemevlerine statü tanıma maddesini ANF’ye değerlendiren HDP İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı Ali Kenanoğlu, seçime dönük bu çirkin politikayı Alevilerin asla kabul etmeyeceğinin altını çizdi.

Alevilerin söze değil pratiğe bakacağını kaydeden Kenanoğlu, cemevlerinin ibadethane olduğu yönündeki yerel mahkeme ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının AKP tarafından tanınmadığını hatırlattı.

‘ALEVİLER BU ÇİRKİN POLİTİKAYI KABUL ETMEYECEK’

Kenanoğlu, Alevilere yıllarca adeta kan kusturan, bütün taleplerini öteleyen, hatta daha önceki iktidarlar döneminden çok daha kötü pozisyona düşüren AKP iktidarının cemevlerini seçim malzemesi olarak kullanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesinin iktidarın iki dudağından çıkacak söze bağlı olmadığını kaydeden Kenanoğlu, bunun mahkeme kararıyla da belirlenendiğini Cemevlerinin ibadethane olduğunun hukuken de mahkeme kararlarıyla onaylandığını ancak bunu AKP iktidarının kabul etmediğini söyledi.

Hem yerel mahkeme hem de AİHM kararlarıyla cemevlerinin ibadethane olduğunun kabul edilmesine rağmen iktidarı boyunca bu kararı uygulamayan ve tanımayan AKP’nin şimdi kalkıp cemevlerine ibadethane statüsü vereceğini açıklamasının kandırmaca olduğuna işaret eden Kenanoğlu, seçime dönük bu çirkin politikayı Alevilerin asla kabul etmeyeceğinin altını çizdi.

‘ALEVİLER BU TÜR OYUNLARA GELECEK BİR TOPLULUK DEĞİL’

AKP’nin zaten dini kötüye kullanarak bugünlere geldiğini belirten Kenanoğlu, “İnsanların din duygularını kullanarak siyasetlerini yürüttükleri gibi, şimdi de Alevileri aynı kulvara sokacaklarını zannediyorlar” dedi.

Sıkışan iktidarın bu kez de Alevilere sarılmaya ve onları kullanmaya çalıştığına dikkat çeken Kenanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aleviler bu tür oyunlara gelecek bir topluluk değil. Aleviler söze değil pratiğe bakacaktır. Bu açıdan siz 16 yıllık iktidarınız boyunca Alevilerin hiçbir talebini kabul etmediyseniz, sürekli oyalama taktikleriyle yaptığınız onlarca çalıştaya, çıkan mahkeme kararlarına rağmen, cemevlerine statü taleplerini dikkate almadıysanız, seçim bildirgenize koyduğunuz madde Aleviler için yok hükmündedir. Kimse buna ne inanır ne kabul eder ne de bunu yazdınız diye size sempati duyar.”

‘BIRAKIN OY VERMEYİ AYNI SOKAKTAN BİLE GEÇMEZ’

Alevilerin tek talebinin cemevlerine statü olmadığını vurgulayan Kenanoğlu, Alevilerin Sünni asimilasyon, çocuklarına dayatılan din dersleri gibi çok sayıda sorunu olduğunu belirtti. Okullarda din derslerinin seçmeli adı altında zorunlu hale getirildiğini hatırlatan Kenanoğlu, “Neredeyse matematik dersini bile din dersine dönüştürmüşsünüz. Bu tarz bir eğitim sistemiyle Aleviler bırakın size oy vermeyi, sizin geçtiğiniz sokaktan dahi geçmezler” dedi.

Giderek gerilediklerini anketlerde, kamuoyu yoklamalarında, sokakta gören iktidarın, belki tutar mantığıyla son kozlarını oynadığını belirten Kenanoğlu, “O motivasyon bozukluğu yüzlerinden bile okunabiliyor. Ekonomik kriz nedeniyle zaten ülkedeki tüm emekçiler gibi Aleviler de bugün çocuklarına ne yedirecekleri derdiyle boğuşuyor. Durum böyleyken, öyle cemevlerini tanıyacağım gibi bir maddeyle hiçbir şey hallolmaz” diye konuştu.

‘HDP İNANÇLARIN ÖZGÜRCE KENDİNİ İFADE EDEBİLECEĞİ TEK PARTİ’

HDP’nin sadece Alevilerin değil, tüm inançların kendini özgürce ifade etmesi için büyük çaba sarf ettiğini vurgulayan Kenanoğlu, “İnançlar bizim tarif edebileceğimiz bir şey olmadığı gibi, inanç sahiplerinin talepleri de bizim lütuf edebileceğimiz bir şey değildir. İnanç sahipleri kendilerine neyi uygun görüyorsa, bizim açımızdan uygun olan odur. Burada önemli olan başka bir inancın sahasına girmemektir; onu baskılamamaktır.

Biz bu anlamda tüm inançların özgürce, herhangi bir baskı altında ve tanımlamaya tabi tutulmadan yaşanmasını savunuyoruz. İktidarın lütuf yapar gibi talepleri karşılama sistemi içine asla girmiyoruz. Tam tersine bu taleplere inanç sahiplerinin en doğal hakkı olarak bakan bir pencereden siyaset yapıyoruz. Alevileri temsil eden bir HDP milletvekili adayı olarak olaya bu şekilde bakıyorum. Ve meclise gittiğimiz zaman da bu taleplere aynı şekilde sahip çıkacağız.”

HDP ALEVİLERE KAPISINI AÇAN TEK PARTİ

HDP’nin aynı zamanda Alevilere kapısını açan tek parti olduğunu da belirten Kenanoğlu, şöyle konuştu: “Diğer tüm partiler bize yıllarca etnik kimliklerinizi, dillerinizi, inançlarınızı kenara bırakın, öyle gelin dayatmasında bulundular. Ama HDP bize her zaman “Biz sizin adınıza konuşmayacağız, siz kendi kimliklerinizle, renginizle, inancınızla geleceksiniz, HDP içinde siyaset yapacaksınız, aynı şekilde de meclis kürsüsünde sorunlarınızı siz dile getireceksiniz” bakış açısıyla yaklaştı. O yüzden de Aleviler gibi diğer inançların da kendini en iyi ifade edebildiği tek parti HDP.”

(ANF)

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu