Haberler

“Liyakatsiz insanlar olması gereken şekilde yönetemediği için sorunlar düzeltilemiyor”

İYİ Parti’nin, “AFAD’ın güvenilirliğin yeniden tesis edilmesi” önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi. Öneri görüşmeleri esnasında HDP adına söz alan İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da söz aldı.  AFAD’ın 12 yıl önce yapmış olduğu tespitleri 6 Şubat depremlerinde de gördüklerini dile getiren Kenanoğlu, “Bütün bu tespitleri düzeltememesinin sebebi liyakatsiz kadrolar tarafından yönetilmesi, yandaşların korunması, eş, dost, akraba, aile şirketi haline dönüşen kurumlar, kuruluşlar ve buradan kaynaklı olarak bu liyakatsiz insanlar bu kurumları layıkıyla, düzgünce, olması gereken şekilde yönetemediği için sorunlar düzeltilemiyor” dedi.

 

“AFAD’IN NASIL BECERİKSİZ BİR YÖNETİM ANLAYIŞIYLA KARŞI KARŞIYA BIRAKILDIĞINA TANIK OLDUK”

Öneri görüşmeleri esnasında HDP adına söz alan İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da söz aldı. Kenanoğlu, şunları kaydetti:

“AFAD’ın yaşadığımız bütün felaketlerde nasıl işe yaramaz, nasıl beceriksiz bir yönetim anlayışıyla karşı karşıya bırakıldığını ve amacına uygun hiçbir işlemi zamanında ve doğru bir şekilde yapamadığına tanık olduk. Kendimiz bizzat deprem esnasında ve sonrasında yaşadık; bir de AFAD’ın kendi raporları var. İki tane raporları var. Bir tanesi 2011 yılında AFAD kendi iç değerlendirme raporlarında Van depreminden sonra şunu söylüyor; ‘Çadırkentler için kurulacak alanlar önceden bilinmiyordu. Gelen yardımların depolanacağı alanlar tespit edilmemişti. Depo alanlarında tasnif ve dağıtım yapılacak personel eksikti. Çadırların bir kısmı mevsim koşullarına uygun değildi. Depremle birlikte cep telefonuyla iletişim kesilmesi nedeniyle bazı koordinasyon problemleri yaşandı. Uygulanabilir il, ilçe afet ve acil durum planları yoktu ve mevcutlarda yetersizdir.’

“AFAD KENDİ DÜZENLEDİĞİ 2 RAPORDA DA ASLINDA NASIL REZİL BİR ŞEKİLDE YÖNETİLDİĞİNİ KENDİSİ İTİRAF EDİYOR”

Bunlar 2011’de söylenmiş. Bu depremde bunların aynısı oldu. Yani AFAD kendisi açısından neyi eksik bulmuşsa tamamını bu depremde de yaşadık. 2011’den bu yana AFAD’ta bir düzeltme söz konusu değil. Bir de 2022’de Düzce Gölyaka depreminden sonra hazırladıkları bir rapor var. O raporda da benzer unsurlar var. ‘Koordinasyon sağlanamadı, toplanma alanları yanlış seçildi, yardımlar geç geldi, çadır takibini yapamadık, yemek dağıtımında sorunlar yaşadık, inşaat mühendisleri yerine öğretmen ve imamlardan ekip kurduk, afet nakliye personeli ancak 2 gün sonra Düzce iline ulaşabildi, zarar tespit konusunda yetersiz kalındı.’ Yani AFAD kendi düzenlediği 2 raporda da aslında nasıl rezil bir şekilde yönetildiğini kendisi itiraf ediyor.

AFAD’ın hem 12 yıl önce hem depremden bir yıl bile olmadan önce kendisinin yapmış olduğu bütün bu tespitleri düzeltememesinin sebebi liyakatsiz kadrolar tarafından yönetilmesi, yandaşların korunması, eş, dost, akraba, aile şirketi haline dönüşen kurumlar, kuruluşlar ve buradan kaynaklı olarak bu liyakatsiz insanlar bu kurumları layıkıyla, düzgünce, olması gereken şekilde yönetemediği için sorunlar düzeltilemiyor.”

ANKA

 

https://ankahaber.net/haber/detay/iyi_partinin_afadin_guvenilirligin_yeniden_tesis_edilmesi_onerisi_akp_ve_mhpli_milletvekillerinin_oylariyla_reddedildi_134987

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu