Haberler

DAD Ankara Şubesi, depremlerde yaşamını yitirenleri andı

PİRHA- DAD Ankara Şubesi Ana Fatma Cemevi’nde Gazi, Koçgiri katliamlarında ve Maraş merkezli yaşanan depremlerde hayatını kaybedenler anıldı.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şubesi Ana Fatma Cemevi’nde Gazi, Koçgiri katliamlarında ve Maraş merkezli yaşanan depremlerde hayatını kaybedenler anıldı. Anmaya çok sayıda yurttaşın yanı sıra HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu da katıldı.

“YAŞANAN KADER DEĞİL KATLİAMDI”

Anma çerağ uyandırma ile başladı. Cemal Şahin dede gülbeng okudu. Dede okuduğu gülbengde, “Koçgiri’den Gazi’den bugüne depremde canını yitirenler için buluştuk. Bir çok katliam gördük ve depremde de bir çok canımızı kaybettik. Bu göz göre göre bir katliamdı, kader değil. Binlerce canımızı kaybettiğimiz için yüreğimiz darda” dedi. Ardından yaşamını yitirenler için dara duruldu.

“DEVLET ENKAZ ALTINDA KALDI”

DAD Ankara Şubesi Eş Başkanı Mustafa Karabudak kısa bir konuşma yaptı. Karabudak konuşmasında şunları söyledi:

“Devlet enkaz altında kaldı. Bizler elimizden geldiğince bölgeye yardımlarımızı gönderdik. Göndermeye de devam edeceğiz. Birlik ve dayanışma ile bu günleri aşacağız.” Daha sonra zakir Murat Yılmaz ağıtlar seslendirdi.

“DEVLET DEĞİL HALK BİRBİRİNE MERHEM OLDU”

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu ise söz alarak şunları aktardı:

“Bu felaketi yaşayanlar aramızda. Hepimizin başı sağ olsun. Cemevlerinin yapım süreclerinde yer aldım. Kendime hep sorardım bu cemevleri bir işe yarayacak mı diye. Deprem esnasında Maraş’a ilk gidenlerdendim. Elimizden geldiği kadarıyla insanlara yardımcı olmaya çalıştık. Orada şunu gördüm, bizim insanlarımızın ilk koştuğu yer cemevleri oldu. Elbistan’da beş yüzden fazla vatandaş cemevine sığındı.

AFAD’a gittik, üç tane vali vardı. Bizim organizasyonumuz AFAD’da yoktu. Tırlarımızı AFAD’a yönlendirmek istedik. Büyük bir dayanışma vardı. Vali şunu söyledi ‘bizi yönlendirmeyin’. Devlet Elbistan’da bize depo bulamadı. AFAD’ın elinde kapalı köy yollarına dair liste yoktu. Listeyi biz verdik ve açtırdık. Alevi toplumu önemli bir dayanışma gösterdi. Ve cemevleri yaparak ne kadar iyi bir şey yaptığımızı görmüş olduk. İzmir, Elazığ depremlerinde dört ay çalıştık. Ve bu çalışmalarda Maraş, Adıyaman hattının ne kadar tehlikeli olduğunu farkettik ve bunu uzmanlarda söyledi.

Devlet bu durumu görmemezlikten gelmeyi seçti. Görevini yapmasını gerekenler görevini yapmadı. Kader ve kaza beklenmeyen olaylardır ama bu depremler bekleniyordu ve yıkılacakları belliydi. Devletin tam anlamıyla plansız ve hazırlıksız olduğunu gördük. Asıl çalışmaları deprem sonrası manipülasyon çalışmaları oldu ve bunu kadere bağlamak oldu. Bundan sonra yaraları sarma dönemi.

İnsanlar enkaz kalkmadan o bölgeye giderse hayata bakışı değişir. Yerel yönetimlerin güçlendirilmemesinin zafiyetini burada yaşamış olduk. Bizi umutlandıran ve cesaretlendiren halkın dayanışması oldu. Devlet değil toplum birbirine merhem oldu. Vatandaş bölgeye gelen bakanları değil kepçe istedi, kürek istedi, çadır istedi ve sen bunları götüremedin. İnsanlar memleketlerine dönüp hayatlarını tekrar oluşturacaklar. Bu son derece önemli. Biz topraklarımızdan koparılarak asimile edildik. O topraklar bize bizi hatırlatıyorlar.”

Konuşmaların ardından zakir Hıdır Çelebi deyişler söyledi. Anma lokma paylaşımı ile son buldu.

PİRHA/ANKARA

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu