Haberler

Kenanoğlu: “Mülakat, insan kayırmacılığı üzerine kurulan bir sistem”

Independent Türkçe: Kamu alımlarında yapılan mülakatlar her dönem tartışma konusu oluyor. Muhalefetin eleştirdiği, iktidarın savunduğu mülakatlar, iddia edildiği gibi kayırmacılık ve muhalif insanlara karşı ayrımcılığa mı yarıyor yoksa devletin güvenliği için gerekli mi?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, sosyal medyada tartışma yaratan bir iddiayı, Sağlık Bakanlığı’nın cevaplandırması talebiyle soru önergesine dönüştürerek önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı.

Kenanoğlu, soru önergesinde Kamu Personeli Seçme Sınava’nda (KPSS) 96 puan alan ve Sağlık Bakanlığı’nın açtığı fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlığı kadrosuna başvuran sağlıkçı A.D’ye mülakatta, “Yozgat’taki köyün Alevi mi, Sünni mi?” diye sorulduğu ifade etti.

Milletvekili Kenanoğlu, A. D.’nin soruya “Alevi” cevabı verdiğini ve bu nedenle mülakatta elendiğini öne sürüldü.

Önergede A.D ile kuruma birlikte başvuran ancak KPSS’de ondan 10 puan daha az alan Konya nüfusuna kayıtlı ve Sünni kökenli nişanlısının ise mülakatı geçtiğine dikkat çekildi.

Soru önergesinin haber olmasının ardından sosyal medyada pek çok kişi tanık olduğu benzer yaşadıkları ve duydukları olayları gündeme getirdi.

Muhalefet mülakatları kaldırmayı vaat ediyor, iktidara göreyse sızmalara karşı konuldu

Mülakatlarda ayrımcılık veya kayırmacılık yapıldığı iddiası yeni değil. Her dönem benzer iddialar gündeme geliyor.

15 Temmuz darbe girişinin ardından FETÖ sızmalarına karşı yapıldığı iddiasıyla kamudaki ilk alımlara da mülakat zorunluluğu getirildi.

Bu da mülakatlardaki torpil ve ayrımcılık iddialarının artmasına neden oldu.

Bundan dolayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde mülakatı kaldıracaklarını söylüyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de 29 Mayıs 2020’de TBMM’ye verdiği araştırma önergesinde mülakatlarda yargının politize edilerek bir siyasi partinin güdümüne sokulmak istendiğini iddia etti.

Yine HDP ve İYİ Parti’den de mülakatlarda kayırmacılık, ayrımcılık yapıldığını iddia eden açıklamalar ve soru önergeleri zaman zaman yapılırken AK Parti kanadından yapılan açıklamalarda bu iddialar reddediliyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, 5 Temmuz 2021’de Habertürk’te katıldığı bir programda, mülakatların; FETÖ, PKK, DHKP-C ve DEAŞ sızmalarının engellenmesi için konuluğunu öne sürdü.

Mülakatlar gereklilik mi?

Peki mülakatlar günümüz koşullarında bir gereklilik mi? İddia edildiği gibi devlete karşı faaliyet gösterenlerin sızmasının önündeki engel mi?

Yoksa yine tam tersi iddialara göre kayırmacılığa ya da iktidara muhalif görülen kişilerin ya da dezavantajlı grupların bürokrasiye girmesini engellemek amacıyla mı kullanılıyor?

Bu soruyu farklı görüşlerden bir kısmı kamunun içinde de uzun yıllar boyunca çalışmış isimlere sorduk.

İktidar kanadından farklı isimleri de aradık ancak görüş bildirmek istemedi.

“Günümüzde devlet aleyhine çalışan insanları tespit için mülakata gerek yok”

İlk soruyu iddiayı gündeme getiren Kenanoğlu’na sorduk.

Son iddiasına benzer pek çok şikayet aldığını öne süren Kenanoğlu, mülakatların devlet aleyhine çalışan insanların sızmasını engellemek amacıyla yapıldığı iddiasının gerçekle örtüşmediğini öne sürdü.

Kenanoğlu, “Devletin istihbaratı çok güçlü. Gelişen teknolojinin de etkisiyle devlet istese benim tüm ilişkilerimi A’dan Z’ye ortaya çıkarır. Bu nedenle günümüzde mülakatın bir güvenlik önlemi olduğu iddiası doğru değil” dedi.

“Mülakat, insan kayırmacılığı üzerine kurulan bir sistem”

“Mülakat, insan kayırmacılığı üzerine kurulan bir sistem” diyen ve mülakatların bir amacının da belli toplulukları devlet kademelerinden uzak tutmak olduğunu iddia eden Kenanoğlu, şunları söyledi:

“Onların beka dedikleri şey Aleviler, Kürtler bürokrasinin belli yerlerinde olmasınlar. Açıklayamadıkları devletin gizli ajandası. Cumhuriyet tarihi boyunca bir tane Alevi kuvvet komutanı yok. Bu insanlar aptal mı? Hayır. Ancak makbul vatandaş kabul edilen ‘Sünni Türk’ kitle dışında kritik makamlara kimsenin gelmemesi isteniyor. Mülakatlar, kimilerince basit çıkarlar, kimilerince devletin makbul vatandaşları dışındaki vatandaş tipolojisini bir yerlere getirmemek için uygulanan bir yöntem.”

(…)

Independent Türkçe / Ali Kemal Erdem


Haber: Independent Türkçe

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu