Soru Önergeleri

Ev İşaretlemeleri İle İlgili Kamuoyuna Yansıyan 34 vakanın akıbetini sorduk.

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, son günlerde Alevilere yönelik artan nefret söylemi ve Alevi evlerinin işaretlenmesinin Alevi toplumunda tedirginlik yarattığı ve sorumluların bulunması yönünde hiçbir ilerleme kaydedilmediğini belirtilerek, bu güne kadar kamuoyuna yansıyan 34 vaka ile ilgili olarak kamuoyunun aydınlatılması amacıyla, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

 


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ali KENANOĞLU

İstanbul Milletvekili

 

Alevilere yönelik nefret söylemi ve tehdit rutin şekilde devam etmektedir. Bu rutinliğin yöntemlerinden birisi olan Alevi evlerinin işaretlenmesi vakalarına yetkililer “sarhoş veya çocuk işidir” diyerek bireysel duruma indirgeme eğilimindedir. Bu rutinliğin hız kesmemesinin nedeni kamu otoritesinin hiçbir şekilde harekete geçmemesinden kaynaklanmaktadır.

Alevilerin evlerine çarpı (X) işareti konması ve tehdit içeren yazılar, Alevi toplumuna karşı nefret suçuna girmektedir. Bu nefret suçunu işleyenlerin üzerine ciddiyetle gidilmediği, faillerine ulaşılmadığı ve kamuoyuna bu konularda yeterli bilgi verilmediği, bunu yapanların hiçbir cezai işleme tabi tutulmaması Alevilere düşmanlık besleyenlere cesaret vermekte ve aramızda rahatlıkla dolaşmaktadırlar.

En kısa zamanda güçlü bir irade ortaya konulmazsa, Sivas, Maraş, Çorum gibi Alevi katliamlarının acısını ve öfkesini üzerinden atamamış Alevi toplumu benzer trajedileri yaşama riski taşımaktadır.

Alevilere ait evlerin işaretlenmesi ile ilgili olarak kamuoyuna yansıyan ve Şubat 2012 tarihinden 27 Kasım 2019 tarihine kadar tespit edilmiş otuzdört vaka bulunmaktadır.

Bu vakalarla ilgili kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Bu nedenle;

  • Ekli listemizde bulunan tarih, yer ve olayda, kamuoyuna yansıyan bilgilerin yer aldığı otuz dört vaka ile ilgili ne tür bir işlem yapılmıştır, faili tespit edilenler hangi vakalardır?
  • Bu otuzdört vakadan faili tespit edilenlere nasıl bir işlem yapılmıştır?

Ek: 4 sayfa (Alevi evlerinin işaretlenmesine yönelik kamuoyuna yansıyan vakalar)


 

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu