Soru Önergeleri

Kenanoğlu’ndan Çevre Bakanlığı’na: Assos’ta yıkıma sebep olanlar hesap verecek mi?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, yargının “yürütmeyi durdurma” kararı verdiği Assos’taki kaya ıslahı çalışmalarının yarattığı tahribatı bir kez daha Meclis gündemine taşıdı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin I. derece doğan sit alanı olan Assos’taki çalışmaya dair 2020 yılında açtığı iptal davasının sonucunun beklenmediğini ifade eden Kenanoğlu, “Assos Antik Limanın doğal sit olma özelliğini kaybetmesine neden olan bu projeyi yürüten tüm sorumlular hakkında Mahkemenin iptal kararı doğrultusunda idari ve cezai soruşturma açılacak mıdır?” diye sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır. 


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

Eylül 2021 tarihinde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Assos Antik Limanı’nda “Assos Kaya Islahı İnşaatı” adı altında başlatılan çalışma tam bir doğa ve tarih katliamına dönüşmüştür.

Aralık 2020 tarihinde Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için açılan davayı kazanan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Assos Dostları, çalışmaların tekrar başlatılması üzerine Eylül 2021 tarihinde inşaatın acilen durdurulması için gerekli başvuruları yaparak suç duyurusunda bulunmuştur.

Ancak, 1’inci derece arkeolojik sit ve koruma altındaki Assos Antik Limanında ulusal ve uluslararası koruma mevzuatına uygun süreçler işletilmeden, bilimsel amaçlı kazıların dışında hiçbir kazı yapılamaması gerekirken, bütün itirazlara, başvurulara ve suç duyurusuna rağmen bu doğal miras iş makinaları ve kepçelerle tahrip edilmeye devam edilmiştir.

Aradan geçen 10 aylık süre zarfından sonra Çanakkale 2. İdare Mahkemesi, açılan davayı haklı bularak kaya ıslahı çalışmalarının doğaya zarar verdiği yönünde karar vermiş ve projeyi iptal etmiştir.

Ancak, 10 ay sonra gelen bu iptal kararı, Assos falezlerinin yok edilmesine, doğal peyzajın bozulmasına, Assos’un arkeolojik sit alanı olmasının yanı sıra ‘doğal sit alanı’ olma özelliği kazandıran tüm değerlerinin yok edilmesine engel olamamıştır.

Assos Antik Liman’ın katledilmesini engelleyemeyen bu karar “Geç gelen adalet adalet değildir” sözünü ne yazık ki bir kez daha doğrulamıştır

Bu bağlamda;

  1. Assos Antik Limanın doğal sit olma özelliğini kaybetmesine neden olan bu projeyi yürüten tüm sorumlular hakkında Mahkemenin iptal kararı doğrultusunda idari ve cezai soruşturma açılacak mıdır?
  2. Oluşan tüm zararların tespiti ve acilen yapılacakların belirlenmesi için uzmanlardan oluşan bir bilim heyeti oluşturulacak mıdır?

Kenanoğlu, Assos’ta yaşanan tarih ve doğa katliamını Meclis’e taşıdı

Assos’ta yaşanan tarih ve doğa katliamına ilişkin sorular yanıtsız kaldı!

 

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu