Soru Önergeleri

Avcılar Kaymakamlığı’nın ‘Flora Falafel’ isimli mekanın tabelasındaki ‘yabancı’ kelimeleri bahane ederek yaptığı ırkçı müdahale Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, İstanbul Avcılar Kaymakamlığı’nın ‘Flora Falafel‘ isimli mekanın tabelasındaki ‘yabancı’ kelimeleri bahane ederek yaptığı ırkçı müdahaleyi Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde AVM’lerde bulunan yabancı mağazalara dikkat çeken Kenanoğlu, yalnızca Afrika ve Ortadoğu kökenli küçük iş yerlerine müdahale edilmesini ırkçılık olduğunu belirtti.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

18 Haziran 2022’de Ankara’da Afrika Mutfağı restoranı olan SAAB’ın renkler bahane ederek tabelasına yapılan müdahalelerden sonra İstanbul, Avcılar ve Fatih Kaymakamlığı tarafından da işyeri tabelalarına “yabancı kelimeler” bahane edilerek müdahale edilmiştir.

Ankara’da SAAB adlı restoranın işyerinin Somali kökenli olup Türk vatandaşlığına geçen sahipleri SAAB’ın 8 aydır düzenli olarak polisin baskılarına maruz kaldıklarını ifade etmektedirler. Tabelada ki renklerin “terör örgütü” renkleri olduğu söylenerek polis zoruyla tabela beyaza boyanmıştır.

Diğer bir ırkçı saldırı ise İstanbul’da Avcılar Kaymakamlığı tarafından başlatılmıştır. Kaymakamlığın keyfi kararlarıyla belediye görevlileri eşliğinde Arap Mutfağı olan “Flora Falafel” adlı mekânın tabelasında yer alan kelimelere müdahale edilmiştir.

Edinilen bilgilere göre; Avcılar Kaymakamlığı Arapça kökenli kelimelerle mücadele kapsamında çıkardığı karar doğrultusunda sahaya inen Belediye görevlileri cadı avı yapar gibi yabancı mekanlara baskınlar düzenlemiştir. “Flora” ve “Falafel” kelimelerinin Türkçeye aykırı olduğu belirtilerek, tebliğ, ihtar veya bildirimde bulunulmadan levhalardaki kelimelerin sökümüne başlanmıştır.

Söz konusu işyerinde Falafel yerine nohut köftesi, Flora yerine de bitki örtüsü yazmayı talep ederek polis, zabıta ve bir sürü memur eşliğinde levha indirilerek, “Flora Falafel Restoran” ismi yerine “Nohut Köftesi Bitki Örtüsü Restoran” isminin yazılması önerilmiştir.

Mağazalar özellikle de alışveriş merkezleri (AVM) yabancı tabelalarla donatılmış durumdayken, McDonald’s, Burger King gibi markalar, İngilizce, Fransızca, Almanca, Çince, Rusca v.b. dillerde asılan tabelalar ortadayken sadece Ortadoğu kökenli işyeri tabelalarına getirilen bu uygulamanın yabancılar arasında dahi ayrımcı/ırkçılık ile hareket edildiğini göstermektedir.

Bu durum, göçmen karşıtlığını arttırmak için siyasiler ve siyasi partiler eliyle bilinçli olarak yürütülen politikaların aynı zamanda devlet eliyle de yürütüldüğünün bir göstergesidir. Özellikle göçmen işçilere yönelik nefret söylemleri, ırkçı saldırılar giderek artmaktadır. Tüm yurtta süren bu saldırıların asıl kaynağının sermayenin sömürü düzeninin devam ettirme çabasından başka bir şey olmadığı görülmektedir.

Bu kapsamda Türkiye’de;

  1. Türkçe dışındaki dillerde işyerlerine tabela asılması hangi diller için yasak hangi diller için serbesttir?
  2. İşyeri tabelalarında hangi renklerin kullanılması yasaktır?
  3. Son bir yıl içerisinde, Türkçe dışındaki dillerde işyerlerine asılan tabelaların kaçı yasak nedeniyle kaldırılmıştır? Kaldırılan tabelalar hangi dillerdedir? Hangi renklerdedir? Hangi illerdedir?
  4. Türkçe dışındaki dillerde işyerine tabela asmak yasak mıdır? Yasak ise neden tüm Türkiye’de tüm işyerlerine uygulanmamaktadır?
  5. İşyeri tabelalarında sadece Arapça kökenli/Arap harfler yazılması mı yasaktır?
  6. Türkçe dışındaki dillerde tabela asılan işyerlerine hiçbir uyarı, ihtar, tebliğ veya bildirimde bulunulmadan tabelaların neden sökülmektedir? Bu uygunsuz işlemi yapanlar hakkında bir inceleme başlatılacak mıdır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu