Soru ÖnergeleriTBMM Faaliyetleri

İzmir/Uzundere Cemevi çevresindeki uyuşturucu satıcılarına neden müdahale edilmiyor?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, İzmir’in Karabağlar ilçesinde Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Uzundere Mahallesi’ndeki Cemevi çevresinde uyuşturucu satıcılığı başta olmak üzere yaşanan sorunları Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, soru önergesinde Uzundere Cemevi çevresinde yaşanan sorunların çözüme kavuşturulmadığını belirterek konuya ilişkin detayları İçişleri Bakanlığı’na sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


 

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda belirtilen soruların İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

 

İzmir’in en kalabalık ikinci ilçesi olan Karabağlar’ın Uzundere Mahallesinde bulunan Cemevi otoparkı, uzun süredir uyuşturucu kullananların ve para karşılığı cinsel ilişkide bulunanların mekânı haline gelmiştir.

Uzundere Cemevi ve otoparkının hemen yakınında oturan mahalle sakinleri bu durumdan rahatsız olduklarını ilgili kurumlara bildirmelerine rağmen, bugüne kadar sorunun çözümüne ilişkin herhangi bir gelişme yaşanmadığını, Kaymakamlık, Emniyet ve Belediyenin burada yaşanan uygunsuzluklara ve gayri ahlaki ilişkilere karşı sessizliklerini koruduklarını belirtmektedirler.

Yaşanan bu durumdan rahatsız olan ve Cemevi çevresinde oturan mahalleli, gündüzleri işe gidiş gelişlerde, çocuklarının okula gidiş gelişlerinde otoparkın yanından geçmek zorunda kaldıkları, geçerken bunları gördükleri, uyardıkları zaman tehditle karşılık gördükleri, yetkililere şikayetlerini bildirmelerine rağmen bir sonuç alamadıkları bir yana şikâyette bulunduğu öğrenilen bir kişinin evinin üç şahıs tarafından basıldığı ve tehdit edildiğini ifade etmektedirler.

Alevi nüfusunun yoğun yaşadığı Uzundere Mahallesinde bulunan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfına bağlı Cemevi’nin yanına yapılan otopark, tenha bir mevkide olması nedeniyle, tinerci, balici, bonzaici diye anılan uyuşturucu kullananların, satıcılarının, alkol bağımlılarının uğrak yeri haline gelmiş ve sadece geceleri değil gündüzleri dahi para karşılığı cinsel ilişkide bulunanların rahatça hareket ettikleri bir yer halini almıştır.

Mahallelinin şikayetlerine zamanında müdahale edilmemesi bir yana, uyuşturucu ve para karşılığı cinsel ilişki kuranlara karşı demokratik haklarını kullanan mahalleliye yönelik her türlü engellemenin yapıldığı ve bunun bizzat uyuşturucu satıcılarının talebi üzerine gerçekleştirildiği de iddia edilen konular arasındadır.

Bütün banlara göre;

1- İzmir/Karabağlar Uzundere Cemevi otoparkında yaşanan bu uygunsuzlardan Valilik ve Kaymakamlığınız haberdar mıdır? Haberi varsa neden önlem almamaktadır?

2- İlgili kurumlarınıza yapıldığı söylenen şikâyet başvurularına ne gibi bir işlem yapılmıştır?

3- Alevilerin yaşadığı mahalle ve ibadethane olarak kullanılan Cemevi’nin çevresinde böyle uygunsuzlukların yaşanmasına neden müsaade edilmektedir?

4- Bütün bu şikayetlere rağmen gerekli önlemleri almayan ve şikayetleri dikkate almayan, şikayetlere zamanında müdahale etmeyen yetkililer hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?


akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu