ManşetTBMM Faaliyetleri

Kenanoğlu, Elektrik ve Doğalgaz Zammında Avrupa Lideri Olan Türkiye’yi Meclis Gündemine Taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostatın, ülkelere göre 2018-2019 yıllarındaki elektrik ve gaz fiyatlarındaki değişimini gösteren yeni istatistiklerinin yayımlanması üzerine, Ülkemizin fiyat artışlarında Avrupa ülkelerine göre en fazla artışın yaşanmasının nedenlerinin yanıtlanması istemiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ’e Soru Önergesi verdi.

Soru önergesi metni aşağıdadır.


 

Aşağıda belirtilen soruların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.                                                                                                                   

 

 

Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostat, ülkelere göre 2018-2019 yıllarındaki elektrik ve gaz fiyatlarındaki değişimi gösteren yeni istatistiklerini yayımlamıştır.

Buna göre Avrupa’da 2018’in ikinci çeyreği ile 2019’un ikinci çeyreği arasında elektrik ve gaz fiyatının en fazla arttığı ülke Türkiye olmuştur.

Doğal gaz fiyatlarına bakıldığında Avrupa Birliği’nde ortalama yüzde 1,7 oranında bir artış gözlemlenirken, bazı ülkelerde fiyatlar düşmüştür. Buna göre Letonya’da yüzde 22, Danimarka’da yüzde 15,5 ve Yunanistan’da yüzde 10,2 indirim olmuştur.

En fazla zam ise yüzde 24,5 ile Türkiye’de olmuştur. Türkiye’yi yüzde 16,7 ile İspanya ve yüzde 12,9 ile Hırvatistan takip etmektedir.

Elektrik fiyatları ise Avrupa Birliği’nde ortalama yüzde 1,3 artmıştır. Türkiye’de yüzde 20,2, Hollanda’da yüzde 19,6 ve Litvanya’da yüzde 14,3 zam yaşanmıştır. Diğer yandan Danimarka’da yüzde 6,3, Yunanistan’da yüzde 5,8, Portekiz’de ise yüzde 4,9 indirim görülmektedir.

Eurostat ayrıca ülkelerdeki gaz ve elektrik fiyatlarını satın alma gücü paritesine göre de değerlendirmektedir. Bu yöntemle yapılan hesaplamalarda, ülkedeki ortalama maaş ve paranın satın alma gücüne bakılarak daha doğru bir karşılaştırma yapılmasına imkan sağlamaktadır.

Satın alma gücüne göre elektrik fiyatlarına bakıldığında en pahalı elektriğin sırasıyla Türkiye, Romanya ve Almanya’da bulunduğu görülüyor. En ucuz elektriğe erişenler ise İzlanda, Norveç ve Finlandiya olduğu görülmektedir.

Satın alma gücüne göre gaz fiyatlarına bakıldığında Avrupa’daki en pahalı doğal gaz sırasıyla İspanya, İsveç ve İtalya’da bulunurken, Türkiye orta sıralarda, en ucuzların da sırasıyla Lüksemburg, Birleşik Krallık ve Letonya bulunmaktadır.

Bütün bunlara göre:

1- 2019’un ilk yarısının sonu itibariyle Avrupa ülkelerinde Elektriğe en çok zam gelen ülke neden Türkiye’dir?

2- 2019’un ilk yarısının sonu itibariyle Avrupa ülkelerinde Doğalgaza en çok zam gelen ülke neden Türkiye’dir?

3- Satın alma paritesine göre Avrupa ülkeleri arasında Elektriği en pahalı kullanan ülke neden Türkiye’dir?

4- Dünya genelinde doğalgaz fiyatları düşerken Türkiye’de neden artmaktadır?

5- Doğalgaz ithalatını Türkiye hangi fiyat üzerinden yapmaktadır?

6- Türkiye neden yüksek fiyattan doğal gaz kullanmaktadır?

7- 2019 yılı itibariyle faturasını ödeyemediği için elektriği ve gazı kesilen kaç hane ve iş yeri vardır?

akenanoglu

alikenanoglu.net
Başa dön tuşu